• Hem
  • About
  • Asylrätt enligt FN:s Mänskliga Rättigheter
  • Theories of Science
  • Studier, tips med mera (uppdaterad jan 2015)
  • Rebloggarticles from Genetiker inkl. personal comments
  • Historia

Norah4you's Weblog

Thoughts from the Swedish Westcoast

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Nu har IS skjutit sig i foten…..
Vissa dagar…. »

Börjar du lyssna på oss M-väljare, AKB?

09 juli 2016 av norah4you

Har du äntligen börjat lyssna på oss vanliga M-väljare, AKB?

…..Det finns en stark opinion inom Moderaterna för att upphäva isoleringen av Sverigedemokraterna. Vilket radikalt skulle förändra förutsättningarna inför nästa svenska regeringsbildning.

Det officiella M-budskapet i Almedalen är att man inte vill ha någon form av samarbete med Sverigedemokraterna.

Det inofficiella är att det ändå finns situationer då Moderaterna skulle kunna tänka sig att låsa upp SD:s isoleringscell. Regeringsfrågan har de redan släppt ut.
Moderaterna kan låsa upp SD-cellen, SvD 9 Juli 2016

Vi vanliga M-väljare och många andra Alliansväljare, ser kanske helst inte att Sverigedemokraterna sitter i samma regering som ”oss” Moderater/Alliansväljare,
MEN
Decemberöverenskommelsen var i sig en stor skandal som stort antal av oss blivit frustrerade av. Sverige har ofta haft minoritetsregeringar som samarbetat med andra partier. Mer med vissa, mindre med andra. En sak är nämligen viktig att komma ihåg: När en regering tillträder i Sverige, så kräver vi väljare att Regeringsformen respekteras. Detta i sig innebär att varje svensk regering har att inse att den är regering inte bara för sina egna väljare utan för HELA SVENSKA FOLKET.

Det innebär i korthet att det finns tradition oavsett vilken minoritetsregering som suttit att samarbeta med andra partier i frågor där de andras åsikter ligger nära den som Moderaterna har. Det är det som är praktisk Demokrati. I en demokratisk stat skriver man inte någon på näsan med epitet på det sätt som vänsternissar och högerfötter gjort sedan den sämsta regering som Sverige sett tillträdde. Löfvénregeringen följer inte ens våra Grundlagar.

Sedan är det också viktigt att komma ihåg: Visst finns det rasister inom Sverigedemokraterna, MEN det gör inte partiet till fascister eller ens ett rasistiskt parti. Det finns i sammanhanget skäl att titta närmare på Socialdemokraternas mörka historia

Moderaterna liksom Alliansen i sin helhet har av för mig som läst historia till D-nivå av oförklarlig anledning stött Ukrainas nuvarande president, som har lett nationalistiskt parti i Ukraina och som är allt annat än demokrat, observera två viktiga saker att hålla i minnet: Krimtartarerna kom till Krim först på när Osmanska Riket hotade Europa. D.v.s. nästan 1000 år efter Ostrogoter från Sverige och flera hundra år efter att de svensk-rusiska bosättarna enligt grekiska samt arabiska källor var bosatta på Krim. Från 1000-talet har vi svenskar och ryssarna Olof Skötkonungs dotter Ingegerd och hennes make som Storfursteparet i Kiev. Ingegerd
i Ryssland först kallad Irina gick i kloster som Anna efter att hennes make Jaroslav dött och blev Rysslands första helgon.

Det andra som är viktigt att komma ihåg innan kulturvänsternissar försöker desinformera mer än lovligt i en demokratisk stat som Sverige: 2011 bodde 17% med ryskt pass i Ukraina, Norah4you 8 februari 2015 de flesta av dessa i Kiev och österut samt på Krim.

För mer uppgifter som fallit mellan stolarna om Sverigedemokraterna: Om SD vore fascister vad är då Ukrainas regering, Norah4you 21 december 2014

Mer faktauppgifter om Ukraina finns att läsa här: Desinformation om Ukraina, Norah4you 21 November 2014

Share this:

  • Reddit
  • Twitter
  • E-post
  • Facebook
  • LinkedIn

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Demokrati, Education, Historia, History, Human Rights, Humaniora, Journalistik, Mänskliga Rättigheter, Politic, Samhällskunskap, Uncategorized | Taggad AKB, Alliansen, Demokrati, Desinformation från vänsternissar, Det är ingen mänsklig rättighet att själv få välja hemland, Löfvénregeringen, Löfvénregeringen gör Sverige osäkert, Minoritetsregering, Moderaterna, Rödgröna röran, Sverigedemokraterna, Sverigedemokraterna sitter i svensk Riksdag | 6 kommentarer

6 svar

  1. på 10 juli 2016 den 7:13 botwid

    Vad vore bäst för Sverige? En stark koalition mellan M och SD! Vänsternissarna skulle självklart yla om vilka som satt sig i rasistburen. Gammelmedia har fram till idag pekat ut dem som tycker att invandringen skall begränsas som rasister och främlingsfientliga. Således är en majoritet av svenska folket rasister. Journalisterna i gammelmedia består just av vänsternissar och miljömuppar. De har gjort tillräcklig skada, låt deras propagandablad ligga i rönnstenen.

    Som Statsminister ser jag helst Jan Ericson (m) som i sin blogg ”ERICSON I UBBHULT – frispråkig moderat” står upp för sina kloka funderingar. Det skulle kunna bli ett smidigt samarbete. Ibland undrar jag om AKB överhuvudtaget vill regera, göra något gott för Sverige?

    GillaGilla


    • på 10 juli 2016 den 8:40 norah4you

      NEJ till kombinationen och NEJ till Jan Ericson.
      Skälen är mycket enkla:
      Vi börjar med den senare. Jan Ericson är trots att han är kunnig och frispråkig allt annat än lämplig som partiledare tänkt att axla Statsministerposten för HELA svenska folket. Därmed inte sagt att AKB är bra ledare. Inte heller hon har hittills visat upp en Ledares verkligt svåra men absolut viktigaste kapacitet: Att lyssna med öppna öron på alla.

      Sedan till det andra. Moderaterna och Sverige behöver Alliansen som bas. Om alla fyra partierna skulle gå med i en minoritetsregering eller ej, så vet vi en sak. De skulle aldrig rösta ner en kombination från Alliansen. Det finns två viktiga skäl till att inte ta med Sverigedemokraterna i en regering. Det ena är samma skäl som varför Alliansen behöver hålla ihop om ens i lösare variant. Den ende verkligt försvarskunnige av samtliga Riksdagspartiers ledamöter Allan Widman (L) har till skillnad från samtliga andra i Riksdagen sedan han blev politiskt aktiv visat sig förstå det som krävs. Vilket är mycket mycket viktigt. Han är clearad och har så varit länge. Han kan lyssna och är pragmatisk samt förstår i stort sett skillnaden mellan att ha ett akut krigshot och vad som krävs när Putins efterträdare tar makten i Ryssland samt vikten av att klara det Nordiska samarbetet. Han förstår behovet av Natomedlemskap samt har visat upp giltiga argument för detsamma.

      OM AKB kan släppa sina närmaste medarbetares (kanske även hennes egna) förutfattade meningar samt sätta sig ner med Jan Björklund och de andra men låta Allan sätta sig ner med de som är bäst (inte nödvändigtvis nuvarande talesmän/-kvinnor) på att se helheten i Försvarets behov här och nu samt i framtiden, så vore Allan Widman en lämpligare kandidat till vice Statsministerposten t.o.m. än någon av de övriga. Den kombinationen kan göra mycket. Att en och annan Stockholmsorienterad M-politiker kan få nya arbetsuppgifter för Moderaterna, det bjuder jag gärna på. Helheten och att de som sitter klarar av att vara Statsminister samt Vice Statsminister för hela svenska folket och då vara beredda att förhandla med Sverigedemokraterna på de områden där dessa ligger närmare. Sedan skulle jag idag precis som inför 2014-valet önska att en sådan regering vågar, kan och vill sätta sig ner med Vänsterpartiet för att gå igenom vad som kan och bör göras på ett annat av mina favoritområden: Kulturen. Har lagts fram flera riktigt bra förslag som de som står till vänster om Vänsterpartiet försökt dölja i mediaströmmen.

      GillaGilla


  2. på 10 juli 2016 den 18:29 botwid

    Det är få politiker som lyssnar och håller kontakt med väljarna, Jan är en sådan udda typ.

    GillaGilla


    • på 11 juli 2016 den 6:20 norah4you

      Tyvärr Botwid. Jan är inte någon som skulle kunna lyfta Moderaterna.

      GillaGilla


  3. på 11 juli 2016 den 14:59 tompas11

    AKB och de andra kappvändarpolitikerna är inte trovärdiga.
    Man kan inte å ena sidan stå och applådera inför talet om öppna hjärtan och sedan å andra sidan, när vinden vänt, propagera för stängda gränser.
    Det är inte trovärdigt, det är moraliskt förkastligt och visar bara på ett förakt för väljarna. Sådana politiker förtjänar inga röster.

    Framgången för SD och Jimmie Åkesson och för den delen även Trump i USA, kan förklaras av att de är äkta.
    De tror på vad de själva säger, i motsatt till kappvändarpolitikerna.

    GillaGilla


    • på 11 juli 2016 den 18:22 norah4you

      Problemet är oavsett vilket parti utom möjligen Centern och Vänsterpartiet så att de som valts till partiledare saknar de viktigaste Ledaregenskaperna. De har levt för länge i politiken och tror att det de uppfattar i socialamedier, vilket ofta är desinformation, är sanningen…..

      GillaGilla



Kommentarer är stängda.

  • Sök inlägg

  • Senaste inläggen

    • Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
    • Reblogg från Harkling: Censur på Bokmässan
    • A link to Australian Working Dog Resque
    • Telia, vakna upp det är 2016 nu!
    • Rebloggat från Harkling: Röd journalistik – mer åsikt än kunskap?
    • Utanförskap börjar i hemmet! (uppdaterad 19 Augusti 2016)
    • Utanförskap ingen ursäkt för att bränna bilar!
    • Största misstag? Aida Hadzialic (S)?????
    • Sverige var fantastiskt…. och vårt Försvar var gott.
    • Stopp och belägg. Kvinnor kan, vill och törs 2016 precis som på 70-talet
  • Senaste kommentarerna

    • norah4you om Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
    • non-PKman om Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
  • Mest lästa inlägg

    • Socialdemokraterna och rasbiologiska institutet
  • Kategorier

  • Sidor

    • About
      • Aktuell debatt
        • Aktuell debatt 2014
        • Aktuell debatt t.o.m. 2013
        • Barn, föräldrar och samhället
          • Curlingföräldrar
          • V70-föräldrar
        • Eftervalsdebatt Val 2014
        • Finansstupet
        • Göteborgsröran
        • Klimathotet
          • Geologi
          • Några fakta o källor CO2-troende glömt
          • When the fox counts the chickens….
        • Mellanöster
        • Miljöfrågan
          • FAKTA SOM ALLA BÖR KÄNNA TILL
            • FACTS FOR EVERYONE TO BE AWARE OF, even those who believe in the CO-2 threat
          • Rent vatten
            • Verkligt problem – Rent Vatten
          • Stormen Sandy
        • Miljöfrågan – Rent vatten
          • Arktis historia
          • Fakta om jorden
          • True history of Greenpeace
        • Val 2014 Sverige
        • Yttrandefriheten
          • Fri- och Rättigheter BEGRÄNSNINGAR
          • When God gives love
    • Asylrätt enligt FN:s Mänskliga Rättigheter
    • Historia
      • Grönland
      • Teodrik/Theoderic den store
      • Vreta Klosters kungahistoria
    • Rebloggarticles from Genetiker inkl. personal comments
    • Studier, tips med mera (uppdaterad jan 2015)
      • Samhällskunskap
      • Studietekniska tips m.m.
        • Kurslitteratur och tilläggslitteratur
        • Matematikex. från 1 klass Realskolan
    • Theories of Science
      • Begreppsteori
      • Källkritik, källanalys sammanhang
      • Källkritisk analys – Sanning och konsekvens
      • Värdegrundteorier
  • Skriv in din epostadress för att prenumerera på den här bloggen och därmed få information om nya inlägg via epost.

    Gör som 256 andra, prenumerera du med.

Skapa en gratis webbplats eller blogg på WordPress.com.

WPThemes.


Integritet och cookies: Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du deras användning.
Om du vill veta mer, inklusive hur du kontrollerar cookies, se: Cookie-policy
  • Följ Följer
    • Norah4you's Weblog
    • Gör sällskap med 95 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Norah4you's Weblog
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
%d bloggare gillar detta: