Verkligheten: Erlander valde egen atombomb i stället för Nato
Bluffen från Socialdemokraterna om Nato
När Nato bildades vill Socialdemokraterna få tillstånd att utveckla eget kärnvapen.
För att Sverige inte fick tillverka egna kärnvapen valde Sverige att stå utanför Nato. Samarbetade från dag 1 med Nato utan att S-regeringen utåt snackade goja om sk. neutralitet och alliansfrihet….
Uppe i norra Bohuslän, närmare bestämt där vindkraftverk idag finns längst in i Sannäsfjorden inte långt från Håketorp och heller inte långt från Olav Kyrres grav innan han fördes till Trondheim, mindre än 10 km från Vitlycke var det tänkt att uranet sedan skulle upparbetas sk. anrikning…. dvs även kunna bli vätebomb. Uranet som skulle bli lämpligt för kärnvapen i anläggningen som nämns i Aftonbladets artikel. Det var först långt fram i tiden, senare än vad som officiellt påståtts som det sista anrikade uranet under stort hyshhysh fördes genom Sverige och lastades på specialbåt för transport till USA… det var EN ICKE SOCIALISTISK REGERING SOM EN GÅNG FÖR ALLA GJORDE SLUT PÅ SOCIALDEMOKRATERNAS KÄRNVAPENDRÖMMAR!
Detta är den mest skenheliga bluff som svenska folket bluffats med. Att Sverige valde att vara neutralt för att vara alliansfritt vid krig. Samtidigt som Socialdemokratiska statsministrar tågade i led mot Kärnkraft, så ville de själva att Sverige skulle utveckla detta. Kallas det demokrati när ett helt lands befolkning blir bluffade av sin egen regering?
Svensk Socialdemokratisk kärnvapenhistorik
Redan året efter att Sovjetunionen sänt upp hunden Laika i omloppsbana runt jorden hade Sverige under Socialdemokratisk regering framme svensk antirobot för att kunna skjuta ner de eventuella sovjetiska antiraketer som skulle kunna sändas mot svenskt kärnvapen tänkt att använda OM Sovjetunionen på allvar hotade Sverige……. Svenska Socialdemokrater hycklade då som nu om kärnvapen och Nato.
I Sverige höll vi själva på med forskning siktande mot eget kärnvapen. Hur många av våra yngre politiker har en aning om den omfattning den forskningen hade och varför det stora området för civil raketforskning m.m. vi idag känner som Esrange avsattes för forskning. Det var där det under del av 1960-talet var tänkt att svenska kärnvapen skulle provsprängas.I skuggan av kärnvapenhotet, Norah4you 5 april 2012
samt
Sverige framhöll sig officiellt som neutralt land men ett av huvudskälen till att Sverige vidareutvecklade samarbetet med NATO redan direkt efter NATO:s tillkomst utan att gå med var att Sverige ville tillverka egna kärnvapen. Sverige påstod och påstår i vissa kretsar än idag att det inte skedde med svenska socialdemokratiska regeringens goda minne. Men så var det inte.
S-planerna på plutoniumfabrik i Sannäs, Tanums kommun
För de flesta svenskar som itutats Socialdemokratiska propagandan om ”neutralitet” och ”alliansfrihet” samt Olof Palmes tågande i demonstrationståg mot USA, samtidigt som han själv stod bakom signalspaning mot allehanda vänstergrupper…(se nedan)
En av mina kusiner och jag satt igår och gick igenom gamla handlingar och tidningsurklipp som en av våra släktingar i Sannäs, politiskt aktiv inom Socialdemokraterna till skillnad från farfar (som tillsammans med Valdemar O drog igång Folkpartiet i Västsverige början förra seklet). …….
……
Bland alla handlingar och urklipp, vi är nu framme vid 50-tal och 60-talet, som vi gick igenom över kaffe och ostmacka igår fanns tidningsurklipp om den planerade Plutoniumfabriken i Sannäs tidningsurklippen vi gick igenom, bland andra handlingar, härrörde från mitten av 60-talet/andra halvan av 60-talet. Mitt eget inlägg som finns registrerat i Tidningsstatistik på bibliotek och UB var inte bland dem. Märkligt upplevde vi båda två att det talas så tyst om Socialdemokraternas svek mot vad de presenterar än idag som S-historia…
För att inte bli beskylld för att överdriva, vill jag ge Dig som läser länkar till dokument som varje svensk idag borde läsa innan han/hon klappar sig på bröstet för att upprepa neutralitet/alliansfrihet/fredsälskare o.s.v.
Ur SKI Report Nuclear Weapons Research in Sweden, The Co-operation between Civilian and Military Research, 1947 -1972, Dr Thomas Jonter My 2002 SKI Report 02:18
Notera Since Sweden had plans in the nuclear weapons area it is important to show to the IAEA that all such activities have stopped. This is the main objective with this report.
Nu är det inte så enkelt som den intresserade kommer kommer finna om han/hon som gör sig besvär att söka på Lantmäteriets register om ägare till den mark planerad för plutoniumfabrik i Sannäs. Om jag inte missminner mig, de hos släkten sparade kommunala handlingarna lämnades över till Tanums Kommun av undertecknad runt 2005, så var det inte förrän Fälldinregeringen tillträtt som de sista i malpåse lagda planerna på plutoniumfabrik skrotades och vindkraftverk fick byggas på platsen.Du gamla Du fria – Sveriges S-regering och svenska Atombomben
SÅ SLUTA LJUGA, MARGOT WALLSTRÖM
Tydlig spricka i säkerhetspolitiken, Aftonbladet 24 Februari 2015
Wallström teg om nya avtalet med Nato, SvD 24 Februari 2016 Dubbelspel i forna tider med en statlig radio och tv som enda ”mediakanal” är en sak. Oavsett vad som är rätt eller fel för Sverige när det gäller Nato, så är det förvisso tillåtet att vara dum Margot Wallström. Mycket dumt att visa att du är så dum att du tror att du kan bluffa i svenska folket vad som helst år 2016. Rödgröna rörans regering må leva i 70-tals retro. Vi andra lever i nutiden!
Starka reaktioner efter beskedet om Nato, Expressen 24 Februari 2016