Definition enligt Oxford Advanced Learner’s Dictionary:
<strong<humanism noun
a system of thought that considers that solving human problems with the help of reason is more important than religious beliefs. It emphasizes the fact that the basic nature of humans is good
Enkelt uttryckt inkluderar detta i princip alla som inte är kristna om man skall gå på vad de som kallar sig Humanister i Sverige avser. En av alla dessa drömmare skriver på DN Debatt:
Är regeringens åtgärder verkligen ett sätt att rädda den svenska välfärden? Vad är det för socialt välfärdssystem som så lätt kan hotas av de cirka 140.000 flyktingar som sökt skydd i Sverige 2015? Jag tycker att man bör benämna var sak med sitt rätta namn.
Det hela handlar om ett politiskt hyckleri på hög nivå. Ett spel för att antingen inte förlora sina väljare till missnöjes- eller invandrarfientliga partier, eller vinna tillbaka de väljare som man i senaste valet förlorade till SD. Det är också ett sätt att dölja politikernas tillkortakommanden i olika frågor. Vad är skiljelinjen mellan SD, regeringspartier och alliansen när det gäller personer med invandrarbakgrund? Var tog humanismen vägen som värdegrund i det svenska samhället?
IS demonterar islam med sin tolkning av religionen, och västvärlden och Sverige håller på att demontera humanismen som värdegrund. IS sägs ha kidnappat islam, för mig känns det som att de flesta svenska partierna har kidnappat flyktingfrågan och gjort det till medel för att få eller behålla makt. De flesta svenska politiker gömmer sig bakom välfärden och det så kallade orättvisa flyktingmottagningssystemet i västvärlden i syfte att vinna makt.Offra makten och stå upp för humanismen, Ali Sarkohi Lektor i psykologi, Linköpings universitet, DN Debatt 25 November 2015
Han kan inte ha haft Göran Collste i etik, filosofi, värdegrunder på vägen att bli Lektor i Psykologi.
Så många som går vilse i pannkakan och precis som Ali Sarkohi och glömmer bort tre viktiga saker:
Sverige är fortfarande ett Kristet Land och har så varit i mer än 1000 år. Det är så att den svenske kungen Olof Skötkonungs dotter genom sitt giftermål med Jaroslav blev kom att bli den som symboliserar hela den Rysk-Ortodoxa kyrkan. Hon och Jaroslav fick sina barn och barnbarn i på de stora kungliga tronerna i Europa. Jaroslav själv var ättling till Rurik (som förvisso inte omnämns som namn men hela händelseförloppet år 861 samt tidigare och efterföljande år BEKRÄFTAS av en av de i Sverige mest kända historiska källorna: Rimberts Vita Ansgarii. Skriven runt år 867…
Kristet land? Det var inte förrän för 15 år sedan Svenska Kyrkan upphörde att vara Statskyrka, vilket den varit i ena eller andra formen så länge vi känner till det. Det var utifrån den Kristna Kyrkan i Sverige som vi fick Kvinnofrid och även i förläggningen vår Tryckfrihetslag.
Vad är Yttrandefrihet och Tryckfrihet värd om vi inte följer svenska Grundlagar? Papperstiger….Stopp och belägg åsiktspoliser
Det är inte så att de som kallar sig Humanister är verkliga Humanister. En humanist utifrån de definitioner som gällde fram till avkristnandet började ske i Europa var något helt annat.
Från Oxford Dictionary’s definition av Humanism utanför Oxford Advanced English Dictionary_
1A rationalist outlook or system of thought attaching prime importance to human rather than divine or supernatural matters.
1.1 (often Humanism) A Renaissance cultural movement which turned away from medieval scholasticism and revived interest in ancient Greek and Roman thought.
1.2(Among some contemporary writers) a system of thought criticized as being centred on the notion of the rational, autonomous self and ignoring the conditioned nature of the individual
Förståelsen för och kunskapen i Begreppslära brister för många akademiker oavsett hur långt i sin karriär de kommit. En enkel snabbgenomgång kan Du som är intresserad läsa här: Grundläggande begreppssystem
De som kallar sig Humanister och utgår från att Människan i Grunden är God, biter sig logiskt i baken.
Det är och förblir ett cirkelbevis samt en av de grövsta Fallacies som finns när det gäller argumentering:
Ex. Fallacies of Assumtion
Ett subjektivt antagande är ett subjektivt antagande. Ofta finns det i det subjektiva antagandet en underförstådd förutsättning som inte är bevisad. Denna underförstådda förutsättning kan vara falsk eller sann. Innan den styrkts upp av oberoende(!) fakta, så är det subjektiva antagandet oaktat vem som för fram antagandet, påståendet eller tesen att betrakta som falskt.
Ex. Circulus in demontrando – Cirkelbevis
Cirkelbevis är användande av det som ingår i någon/flera premisser som förutsätts vara sanna som grund för att frågeställning som kräver att premisserna förutsätts vara sanna.
Formellt kan man säga: Cirkelbevis uppstår när slutsatsen förekommer används som sann i de premisser som måste visas vara sanna. Ju längre cirkeln är desto svårare är det att upptäcka demFallacies vid argumentering
Jag lämnar här helt frågan om Guds existens eller icke existens. Den är förvisso en viktig premiss, men då det är få som kan följa Strängteorin och ännu färre av de som kan som kan hänga med på att Big Bang är ett bevis för Någon/Något som kunde skapa något ur ingenting.
När det gäller den aktuella frågan om de som här i Sverige och inom EU kallats migranter och vad som verkligen gäller, så är det bara att läsa innantill och i nödfall slå upp orden för att förstå vad som gäller: Asylrätt enligt FN:s Mänskliga Rättigheter
Läs gärna: Ingen Mänsklig Rättighet välja hemland