Hur urbota okunnig får man vara och vara partiledare i Sverige. Lagstifta om något som redan är GRUNDLAGSBROTT!
AVGÅ Anna Kinberg Batra. Illa nog att Du inte är en Ledare, att Du inte verkar förstå vad som krävs av en Ledare….. men att inte ens ha lärt in orden så du förstår orden som står i Regeringsformen – att du inte ens har läst och förstått förarbeten som finns till Regeringsformen…. Det är att visa upp samma dumhet som Löfvén brukar excellera med!
Redan då Ruffa A och undertecknad skrev ett Paper som var uppe på Statskunskapen, Statsvetenskap hette Statskunskap på den tiden och Sverige hade kommit långt i utredningen till den nya Grundlagen. Ruffa hade en rest och jag var mer ny i gemet, men då för länge sedan kom vi fram till att såväl Frankrike som USA hade bättre Grundlags-/Konstitutions skydd mot odemokratiska beslut fattade av ledande politiker/president etc. Så kom Watergate och visade att vi hade rätt. Inte ens en amerikansk president fick fatta odemokratiska beslut som kränkte medborgarnas röstande.
Tänk då bodde Ruffa med familj i ett underbart hus i Örgryte med runt fönster att titta ut genom när man stod i trappan. Mycket vatten har runnit under Sveriges broar sedan dess och Vetenskapsteori samt Källkritisk granskning/analys verkar det som om ingen längre får lära in…..
Kinberg Batra vill lagstifta kring decemberpakten, di.se 26 oktober 2015
DÖ-kritiker rasar mot Kinberg Batras besked, SvD 26 oktober 2015
Börja med att läsa in Regeringsformens 1 kap 1 § och 2§ och försök skaffa dig den ordkunskap som du så uppenbart saknar!
Fortsätt med att slå upp vad rasism är som minst i Nationalencyklopedien!
Därefter bör Du låna en sjundeklassares Samhällskunskapsbok och läsa från pärm till pärm mycket noga!
Det Du föreslår är inte bara Grundlagsbrott utan värre än så Du föreslår en lag som skulle förpassa Sverige till de ICKE DEMOKRATISKA LÄNDERNA. Läs gärna Demokrati samt för att Du skall lära dig förstå något om vad som är Fallacies dvs icke giltiga argument
Skäm inte ut oss Moderata Väljare mera. Sådan galematias hör hemma hos Vänsternissar till Vänster om Vänsterpartiet!
Varför avsätter inte ni moderata väljare denna wannbe-diktator? Javisst det var ju nyligen en partistämma där DÖ avskaffades eller var det så att wannabe-diktatorn bara i retoriken följde kd i spåren för att få god press. Ja det är inte lätt att hänga med, när de som är smartare än oss lantisar leker politik.
Tror Du fortfarande på att lagar måste följas i Sverige?
OT Göteborgs kommun skall anställa 1 500 personer för att ta hand om de unga män som nu väller in från Afganistan. En plats i ett sådant hem kostar dubbelt så mycket som en äldreomsorgsplats. Göteborgs kommun överklagar beslut som ger 90-åringar rätt till plats i äldreomsorgen. De har inte råd, säger de? Däremot säger de att de måste följa samma socialtjänstlag, när det gäller att ta hand om 20-åringar från Afghanistan. Ja det är samma visa här i Mölndal. Det är Du och jag som betalar.
Civilingenjör Bo Adolfsson
GillaGilla
Ja jag tror fortfarande att det är Sveriges Rikes Lagar som gäller i Sverige.
Men det är fler och fler politiker som tydligen inser att de sitter så löst att de hellre riskerar Sverige som demokratisk stat än att förlora sina politiskt erhållna förmåner och löner.
GillaGilla