Så kom det svart på vitt det jag befarat i snart 40 år. Det jag hörde talas om redan 1969 men då avfärdade som en orimlig tanke. 1957 togs fördraget om upprättandet av Europeiska ekonomiska gemenskapen och fördraget om upprättandet av Europeiska atomenergigemenskapen (EG). Det brukar i nutida korrigerade uppslagsverk, främst på nätet, påstås att det var Winston Churchill som var upphovsman till tanken om ett Europas Förenta Stater. Så var det inte. Det var redan under Chamberlains resa till Hitler, den då han kom hem med orden Fred i vår tid så träffades ett antal män i Tyskland. Det var män som blivit rika på kemikalieindustrin. Under åren som gått sedan de började planera först för att via IG-Farben genomföra Hitlers variant på enat Europa. Enat med tvång, hot, våld och krig. De två amerikaner som jag då hörde talas om har tiden sprungit ifrån. Franska, tyska och italienska dito inte. Efter kriget började de om de uppgifter jag först hörde på en bal i Skåne 1969 är sanna. Då avfärdade jag dem. Vänsternissar till vänster om kommunisterna och högerfötter långt långt till höger om alla svenska riksdagspartier var på samma bal. Otäckt.
Under andra halvan av 1970-talet jobbade jag själv på kemikalieföretag ett par år. På ett av dem, ett av de tre som bildats när Västmakterna och dåvarande Sovjetunionen tvingade IG Farben att spjälkas upp i tre skilda företag, arbetade jag två år. Daglig kontakt med Leverkusen. Där fanns en äldre man som berättade om när han under månaderna innan krigsutbrottet hört samma sak som jag hörde på balen i Skåne. Han berättade mer av vad han fått höra under åren.
För den variant som togs i Romfördraget 1957 av EG som blev EU var i grunden samma som den Hitler planerat delvis tillsammans med Mussolini.
Jag kan inte se Merkels utspel om ett ”reformerat” Säkerhetsråd i FN som en av många uttalanden från EU-politiker som planerar för att med hjälp av gamla stormakter samt kolonier och vänsternissar samt högerfötter skapa en form av Världsregering som de själva vill leda….
Fundera en stund på varför FN:s matprogram plötsligt inte hade pengar för flyktingar i flyktingläger i och runt Syrien men inte nämnvärt behövt göra inskränkningar i matprogram på andra håll. Saknas pengar, så borde det saknas överallt.
Det är hög tid att reformera FN:s säkerhetsråd, så att det återspeglar den verkliga maktfördelningen i världen under 2000-talet. Det sade Tysklands förbundskansler Angela Merkel på ett möte med sina kollegor från Brasilien, Indien och Japan på lördagen.Säkerhetsrådet ”måste reformeras”, Angela Merkel i FN, Aftonbladet 28 september 2015
FN är inte alls vad det var tänkt att bli. Än mindre är EU det. Höga potentater från Europa ser mellan fingrarna på det ena och det andra missförhållandet och försöker i FN driva sin ”tyck som jag”-åsikt när de inte via korrigerare och desinformatörer försöker placera halvfalska eller helfalska uppgifter som påstås komma från ledarna av de enda verkligt kristna stormaktsländerna, USA och Ryssland.
En viktig artikel som tar upp ett av dessa missförhållanden är Sluta se FN med rosenröda glasögon, Ledarkrönika 28 september 2015
En gång i tiden tillhörde jag det sovande folket och ansåg att allt sånt som du skriver var konspirationsteorier och kunde avfärdas som tokerier. Tyvärr så började vi, på jobbet, med en sak, vi tyckte det var lite rolig, som vi kallade Dagens konspirationsteori. Vi letade upp olika teorier och gjorde oss lustiga över dem. Bekymret kom när jag började se mönster och letade vidare till seriösa källor där bit efter bit bekräftades. När alla fakta pekar i samma riktning så inser man att det inte är roligt längre och jag vill så gärna somna om, men kan inte 😦
GillaGilla
Vad tror du jag funderat över under senaste 40 åren. Inte ofta förrän senaste 10 åren, men tillräckligt ofta för att jag önskat somna om och vakna för att finna att allt är en dröm
GillaGilla