Vad herr statsminister Löfvén som privatperson och även som partiledare
A N S E R, är en sak som faller inom ramen för Svensk Yttrandefrihet, Åsiktsfrihet o.s.v.
Vad herr Statsminister Löfvén FÅR SÄGA är inte samma sak. Herr Statsminister ingår i det som räknas till det Offentliga. LÄS OCH LÄR REGERINGSFORMEN. INTE FÖRSTA FELTRAMPET SEDAN VALET I SEPTEMBER!
Regeringsformen
1 kap. Statsskickets grunder
1 § All offentlig makt i Sverige utgår från folket.
Den svenska folkstyrelsen bygger på fri åsiktsbildning och på allmän och lika rösträtt. Den förverkligas genom ett representativt och parlamentariskt statsskick och genom kommunal självstyrelse.
Den offentliga makten utövas under lagarna.
2 § Den offentliga makten ska utövas med respekt för alla människors lika värde och för den enskilda människans frihet och värdighet.
Den enskildes personliga, ekonomiska och kulturella välfärd ska vara grundläggande mål för den offentliga verksamheten. Särskilt ska det allmänna trygga rätten till arbete, bostad och utbildning samt verka för social omsorg och trygghet och för goda förutsättningar för hälsa.
Det allmänna ska främja en hållbar utveckling som leder till en god miljö för nuvarande och kommande generationer.
Det allmänna ska verka för att demokratins idéer blir vägledande inom samhällets alla områden samt värna den enskildes privatliv och familjeliv.
Det allmänna ska verka för att alla människor ska kunna uppnå delaktighet och jämlikhet i samhället och för att barns rätt tas till vara. Det allmänna ska motverka diskriminering av människor på grund av kön, hudfärg, nationellt eller etniskt ursprung, språklig eller religiös tillhörighet, funktionshinder, sexuell läggning, ålder eller andra omständigheter som gäller den enskilde som person.
Samiska folkets och etniska, språkliga och religiösa minoriteters möjligheter att behålla och utveckla ett eget kultur- och samfundsliv ska främjas. Lag (2010:1408).
Bakläxa i Samhällskunskap årskurs 7-9, herr statsminister
Fascistanklagelse kan stå S dyrt, GP 6 december 2014
Löfven i Agenda: SD är fullständigt sanslösa, Aftonbladet 7 december 2014
Löfvén vilse bland ismerna, SvD ledarsidan 8 december 2014
Carin Jämtin: ”Det är en bra beskrivning”, Expressen 6 december 2014 VEM Carin Jämtin eller vilka är det som inte klarar av att stå upp för Alla människors lika värde? Vem eller vilka demonstrerade detta i klartext genom att som minoritetsregering beskylla motståndare som röstar för sitt eget förslag för att samarbeta med parti som valt att rösta på samma förslag?
BAKLÄXA Carin Jämtin. Förstår så väl ditt förslag förra valet om Butlern i tunnelbanan. Du har tappat kontakt med golvet!
Alliansen har par i damer. Vad har S + MP? och vilka kan kallas feminister….
Mitt personliga svar utnyttjande min Åsiktsfrihet och Tryckfrihet:
S + MP regeringen har en trött bitter surkart till Statsminister och en pojkvasker som stannade kvar i sandlådan…..
psst: Från Oxford dictionary – definition av Fascism:
Fascism
An authoritarian and nationalistic right-wing system of government and social organization.
Observera att medan nazism enligt definition kräver antingen extrem rasism ELLER auktoritärt synsätt, så är kravet för att något skall kunna kallas fascistiskt att det är både auktoritärt OCH nationalistiskt/nazistiskt.