Det där med matematik, algebra, procenträkning, statistik och mängdlära är tydligen för svårt för många Rödgröna inklusive för dig Stefan Löfven.
Carl Bildt har rätt när han konstaterar:
Now seems as if the red and green parties did not gain 0,1% in our election – in fact they didn't increase their share at all. Interesting.
— Carl Bildt (@carlbildt) 17 september 2014
på den lilla bas du, Stefan Löfven, har tänkt dig ”samförstånd” a la Socialdemokratisk modell = följa John som är Socialdemokratisk politik med Miljöpartister som glada för att komma i en ev regering Du utgår från kommer att börja med att rätta in sig i ditt led,
på den lilla bas nästan 15% lägre än den Alliansen hade, den som Du och Ditt parti förkastade som för liten, har Du tänkt att Sverige precis som under socialdemokraternas guldår på Erlanders och Strängs tid skall styras. Du uttrycker Dig som om du fått mandat(förstår du ens vad mandat för att fatta beslut betyder?) att driva S-politik. Börja med att lära dig Mängdlära när Du väl lärt dig att Om A inte är större i procent än B, samt att A och B är valresultat vid två skilda val,
Så innebär inte det att A har ökat sitt totala väljarunderlag i procent av väljarkåren. För det krävs det ett antal premisser som måste visas vara sanna för att hypotesen ökning skall vara en hållbar slutsats.
Tänk så det blev – Ni ökade inte men tror Er ändå fått mandat…..
Löfven säger sig inse att det parlamentariska läget är svårt. Socialdemokraternas självbild är ändå att de fortfarande är det naturliga regeringspartiet. Övriga spelares uppgift är inte att påverka politiken, utan att i bästa fall agera stödkuddar.Fagert tal om andras val, DN huvudledare 18 september 2014 Sagt det förut: Sverige är INTE Socialistiskt eller Kommunistiskt! Dags för S samt LO att acceptera detta!
Löfvens ansvar klara uppgiften, GP 17 september 2014
K-G Bergström: Blev en dålig dag för Löfven, K-G Bergströms krönika Expressen 17 september 2014
Inga utsträckta händer till Löfven, Aftonbladet 17 september 2014
Man skulle kunna kalla deras ”räknande” för ”adaptiv matematik”! Vi vet ju bl.a. hur S hanterar arbetslöshetsstatistiken, där man räknar alla utan arbete i arbetsför ålder, när man är i opposition och nöjer sig med arbetssökande, när man ”kör Sverige i diket”. Siffrorna ser så mycket bättre ut då i jämförelse … Deras medvetna manipulering med procenttal är ett annat exempel.
Naturligtvis så finns det inget intresse för ett antal av de studerande i arbetsför ålder att söka jobb, just när de är i början eller mitt uppe i sin studieperiod. Ok, en och annan ”knäcker extra”, men det är mer för att de är tvungna till att dryga ut sin ekonomi, för att få råd till att studera. Det är en annan sak när studietiden börjar närma sig slutet, men även i denna situation finns det personer som väljer att studera vidare. (Vet dock individer som gjorde detta till en ”sport” att hålla sig kvar så länge som möjligt inom utbildningsområdet, enbart i syfte för att slippa jobba för sin försörjning. Dessa personer dock snart lättidentifierade …)
[Efter att ha somnat strax efter kl 02.00, pga mitt sena skift, blev jag väckt 07.30 utav oannonserat renoveringsarbete här i huset. Enligt de papper som skickats ut, skall inget sådant arbete ske i detta hus förrän mitten av nästa år … Kan inte somna om och det hjälper inte att gå och fråga, om varför man inte klarade av att förvarna i tid …]
GillaGilla
I ”demokratiska” Sverige kan allt hända. Börjar mer och mer fundera på vad ett par Alliansenväljande ungdomar sa. De tyckte att vi skulle ha observatörer från andra länder närvarande när poströster räknades och att dessa inte skulle få räknas lokalt utan att alla listor med vilka som röstat skulle in centralt till Länstyrelser för att poströster rätt skulle avbockas om inte omröstning skett så att dessa röster inte kunde ifrågasättas. En av dem sa sig sett något vederbörande reagerade starkt för.
GillaGilla
Har själv inte lyckats med att släppa det som hände när jag var och poströstade förra veckan. Mitt röstkort lades, som jag tidigare nämnt i en annan tråd, i ett lite större kuvert tillsammans med de röstsedlar jag valt. De övriga på jobbet fick tillbaka sina röstkort. Valhemlighet???
Har det något med att göra att den halva av stadsdelen där poströstlokalen befinner sig i, i folkmun kallas för ”Golanhöjden” …? (Tidigare ”Knivparken” pga det klientel kommunen placerade där under en period. I samma del ligger en utomhusbassäng som fått inofficiellt fått namnet ”Persiska Viken”. Den andra halvan av stadsdelen kallades under en period för ”Rånardalen” pga att en busschaufför blev inlåst på en toalett och blev rånad på busspengar, vid den ändhållplats som finns där.)
GillaGilla
Råkade ut för samma sak på Biblioteket här i Tuve.
GillaGilla
Der som händer är ju att man fråntas rätten att ändra sin förtidsröst, t.o.m. inte ens tillåts att rösta valdagen. En demokratifråga m.a.o. …
GillaGilla
Du behöver inte röstkort om du röstar i din egen Vallokal och har legitimation med dig.
däremot är det valhemligheten som kan falla om det inte finns representanter från båda sidor när förtidsröster skall läggas i urnan.
GillaGilla
Jo, men i mitt fall är bara berörd vallokal öppen valdagen. (Jag var inte hemma ifrån Norge innan de stängde) Poströstning är inte möjligt utan …
GillaGilla
Där är ett problem som inte någon funderat på – även de som bara kan poströsta kan ju ändra sig….
GillaGilla
Ytterligare en detalj som nämndes på jobbet om aktiviteterna i vallokalerna. En blev vittne till hur en person blev nekad att rösta, pga det redan fanns en röst registrerad för den personen. Vet för lite om situationen, men konstaterar följande scenarier: #1. Personen i fråga hade redan röstat och försökte av en eller annan anledning att göra det igen. #2. Notarien har vid tidigare inlämnad röst bockat av fel person. #3. Notarien har tidigare bockat av personer utan närvaro. (Märk skillnaden mot #2!)
GillaGilla
[Beträffande ”väckningsservicen”, så var det värre än så. Såg just att det sista jag gjorde på mobilen innan jag somnade var kl. 03.47 … Nu är det tyst i huset sedan en dryg timme tillbaka.]
GillaGilla
[Man hade tydligen långrast, för nu är slagborr- eller bilningsmaskinen igång igen … Inget att göra åt! Måste nu lämna den sköna sängvärmen, för att förbereda mig för veckans sista arbetspass …]
GillaGilla
Lena heter en slarvig skrivent på Aftonbladet. I en rubrik med fetstil påstår hon artt ”Socialdemokraterna vann”. Trots att jag presenterade henne siffrorna från föregående val och det aktuella, höll hon fatt vid att hon kunde räkna.
Socialdemokraternas seger kan bäst jämföras med en pyrrusseger.
”En sådan seger till, och jag är förlorad.”
GillaGilla
Eftersom de inte kan räkna, så har de sämre förutsättningar att förstå att Löfven själv sänker sitt skepp om än långsammare än Juholtarn gjorde.
GillaGilla
[…] Löfven har stora problem, större än han vill erkänna i media, att bilda en regering som inte bara klarar nålsögat att slippa bli nedröstad i Riksdagen. Inte enbart problemet som följer på köpet om Löfven-regering klarar sig genom nålsögat och skall lägga fram en budget som måste antas av Riksdagen för att Löfven skall kunna gå vidare från gå. Se: Psst Löfven, NI ÖKADE inte […]
GillaGilla