• Hem
  • About
  • Asylrätt enligt FN:s Mänskliga Rättigheter
  • Theories of Science
  • Studier, tips med mera (uppdaterad jan 2015)
  • Rebloggarticles from Genetiker inkl. personal comments
  • Historia

Norah4you's Weblog

Thoughts from the Swedish Westcoast

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Inconvenient: New paper finds the last interglacial was warmer than today – not simulated by climate models
1 miljard är 39 miljarder för lite »

Stefan Löfven, du har fel fel

03 september 2014 av norah4you

För att citera en av Sveriges bästa pedagogiska personer, nyligen bortgångne Brasse Brännström. Precis på samma sätt som han hittade felaktigheter i de samband mellan djur och föremål som fanns på hyllorna som Magnus hade satt upp, så hittar jag felaktigheter i hela ditt resonemang om arbetslöshet i Sverige!

Totalt 40 miljarder i reformer utlovas i manifestet som utöver satsningarna på utbildning även lägger stort fokus på jobben och då framförallt ungdomsarbetslösheten. Ett av förslagen är en så kallad 90-dagarsgaranti där ungdomar under 25 år ska garanteras antingen jobb, praktik eller utbildning efter max 90 dagars arbetslöshet. När Magdalena Andersson fick frågan om inte en sådan garanti mest skulle vara en tillfällig lösning så svarade hon att det finns väldigt många riktiga jobb som behöver utföras.

– Bland annat inom hemtjänsten och äldreomsorgen så finns det stora behov idag. Socialdemokraterna i Norrköping har som mål att halvera ungdomsarbetslösheten och att till år 2020 ha skapat närmare 5000 jobb och de hoppas att beslut på riksnivå kommer bidra till att uppfylla de målenLöfven på snabbvisit i Norrköping, Norrköpings Tidningar 2 september 2014

Tänk så tokigt det kan bli bland politiker och fackföreningsledare när de inte fått klart för sig skillnaderna mellan arbetssökande på heltid och arbetslösa på heltid. Med de orensade siffror du köper vad gäller ungdomsarbetslöshet, så hade undertecknad själv hamnat i din ungdomsarbetslöshetssiffra under stor del av min egen ungdom på 70-talet. Både när jag läste heltid, läste heltid och jobbade deltid, jobbade heltid + deltid och läste halvfart, jobbade heltid + deltid + läste heltid samt dessutom stått som arbetslös som 26-29 åring när jag jobbade heltid + deltid + läste halvfart samtidigt som jag var politiskt aktiv i Folkpartiets Studentförening + satt med i Mölndals Kommuns Kulturnämnds Teater o musikutskott + var Mölndals Kommuns representant i Folkets Hus Bio Kontrast och även hade tid att åka med ersättning till Filmfestivalen för Bio Kontrast i Hallsberg. Underbar festival där jag ofta hade din partibroder Bengt Göransson samt Folkets Hus chef till bordet vid middagen. Inte var jag arbetslös inte för att jag hela tiden sökte bättre arbete än det jobb jag hade vid sidan om hel- eller deltidsstudie! (PS Hälsa Bengt Göransson. Talade med honom för några år sedan. En av Sveriges trevligaste och kunnigaste Socialdemokrater på Ministerpost genom tiderna.)

Du gör samma räknefel idag Stefan Löfven som du gjorde i maj 2012!

Löfven kom med uttalande om arbetslöshetssiffror 2006 som var helt uppåt väggarna om man jämför med verkliga siffror från SCB för år 2006 och dessutom tar till sig att de siffrorna INTE är korrigerade i efterhand utan är faktiska siffror år 2006 och där då heltidsstuderande på grundskolans 9:e klass + de som läste heltid på gymnasie + de som läste heltid på universitet fanns med till skillnad från dagens siffror där alla över 15 år som söker arbete även om det bara är deltidsarbete räknas som arbetslösa. Speciellt allvarlig felräkning gör Socialdemokraterna när de räknar på ungdomsarbetslösheten.

Bakläxa i matematik till de som förser Löfven med siffor. Tror det vore bättre för Löfven som ändå ger intryck av att försöka vara så ärlig som möjligt att sätta sig och kontrollräkna själv INNAN han kommer med några siffror.Matematik är svårt Löfven, kapitel 3, Norah4you 6 maj 2012

Repeterar:
* Vilket parti införde Grundskolan?
Socialdemokraterna.

*Vem avskaffade Folkskollärarutbildningen 1968?
Socialdemokraterna

* Före Grundskolans införande krävdes det i princip att läraren var adjunkt för att få undervisa på högstadiet. Vilka stoppade detta?
Socialdemokraterna

* Vilket parti drev igenom kvalitetsförsämringen på universiten som vi på 70-talet kallade Palmes-UKAS?
Socialdemokraterna

‘ Fram till 1985 fanns det lågstadie- och mellanstadielärarutbildning…… Vilket parti lade förslaget som Riksdagen tog 1985 om gemensam utbildning för hela Grundskolan?
Socialdemokraterna

Göran Perssons tid som Skolminister och Statsminister sänkte utbildningsnivån i Sverige. (Det tar 5 år att bli lärare, snitt och under Göran Perssons tid som Statsminister ansågs vuxna utan utbildning godkända som lärare samtidigt som intagningskraven sjönk så de med 0,1 på Högskoleprovet kom in…..)

* Vilket parti lade förslaget som fick speciallärarutbildningen att upphöra i början av 1990-talet?
Socialdemokraterna.

* Vilket parti var vid makten när yrkesvalslärarna ersattes av SYO-konsulenter som sedan försvann från skolorna? –
Socialdemokraterna.

* Vilket parti kommunaliserade skolan?
Socialdemokraterna.
Från Socialdemokraterna skyldiga till skolans förfall, Norah4you 3 december 2013

Verkligheten härutöver är att vi har haft 30-35.000 obehöriga lärare (not 1) dvs de som inte ens varit utbildade lärare. Vi har också idag 70.000 lärare som fått lärarlegitimation men som inte är behöriga i alla sina ämnen – dvs inte kommer att äga rätten att få sätta betyg i ämne de själva inte läst på Universitet och Högskola.
* Vilka är det som vill stoppa detta? Socialdemokraterna och Lärarförbundet Erfarenhet, hm samma som orsakat kunskapsraset, bör ju gälla…..

* Vilka är det som kräver fler lärare nästa år….Socialdemokraterna och Miljöpartiet
Ämnes- och stadiebehöriga finns inte utbildade 😛 så vilka har de tänkt anställas?

Ta ansvar för EGNA BESLUT i Rödgröna Kommuner samt självfallet för all skada Socialdemokraternas skolpolitik sedan 1968 orsakat Sveriges skolelevers möjligheter att få den Mänskliga Rättigheten till god utbildning tryggad!Socialdemokratiska Göteborgs skolexperiment avskräcker, Norah4you 3 december 2013
Senaste beviset för problemet med S-styrda kommuners avsaknad av kapacitet tack vare fd Socialdemokratiska regeringars tokiga Skolbeslut: Göteborgs skolor ännu bland landets sämsta, GP 2 september 2014

Andra artiklar som tar upp ”ungdomsarbetslösheten” a la Stefan Löfvén: Frågan är hur starkt mandat Löfven får, GP 2 september 2012
Var det någon som hörde svaren från Stefan Löfven, DT.se ledarsidan 2 september 2014
Socialdemokraterna presenterade sitt valmanifest, Sveriges Radio 2 september 2014
Blå lågskattepolitik är inte svaret, NSD 2 september 2014

Dags att upplysa Socialdemokrater och andra rödgröna runt landet: Sverige är inte Socialistiskt; inte Kommunistiskt och Svenska Staten ÄGER INTE RÄTTEN ATT BETRAKTA ARBETARE OCH/ELLER TJÄNSTEMÄNS LÖNER SOM SINA!

Verkligheten:
A HREF=”http://www.dn.se/ekonomi/scb-svensk-jobbmarknad-bast-i-eu/”>SCB: Svensk jobbmarknad bäst i EU, DN 2 september 2014

Share this:

  • Reddit
  • Twitter
  • E-post
  • Facebook
  • LinkedIn

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Arbetsmarknadspolitik, Education, Ekonomi, Företagsbeskattning, Finanspolitik, Grundskola, Gymnasium, Humaniora, Journalistik, Juridik, Kommunalpolitik, Naturvetenskap, Okategoriserat, Partipolitik, Politic, Skattepolitik, Svea Rikes Lag, Uncategorized, Utbildning, Utbildningspolitik | Taggad Alliansen, Anneli Hultén (S) Kommunstyrelsens ordförande., Arbetslöshetsstatistik, Försämrad lärarutbildning från 1968, Göran Persson som skolminister, Göran Perssons regering, Grundskolan, Olof Palme som skolminister, Olof Palmes första regering, Palmes UKAS, Perssons Kommunalisering av skolan, Rödgröna rörans skolexperiment i Göteborg avskräcker, S skolexperiment i Göteborg avskräcker!, Socialdemokraterna, Stefan Löfven (S), Stefan Löfven S-partiledare, Strukturell ungdomsarbetslöshet, Ungdomsarbeteslöshet, Vad är matematikkunskaper?, Val 2014 | 2 kommentarer

2 svar

  1. på 03 september 2014 den 11:20 SasjaL

    Det här är egentligen inget nytt. Socialdemokratisk matematik/statistik skiljer sig sedan länge, beroende på om de är i styrande position eller i opposition. Hur de räknar, beror givetvis på vilket som är till deras gagn … ”Russinen i kakan”/”cherry picking” …

    GillaGilla


    • på 03 september 2014 den 11:23 norah4you

      Flumskolan förstörde kunskapsskolan och Alla skall med skolan drog undan mattan för den rest av matematisk förståelse som fanns kvar…..

      GillaGilla



Kommentarer är stängda.

  • Sök inlägg

  • Senaste inläggen

    • Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
    • Reblogg från Harkling: Censur på Bokmässan
    • A link to Australian Working Dog Resque
    • Telia, vakna upp det är 2016 nu!
    • Rebloggat från Harkling: Röd journalistik – mer åsikt än kunskap?
    • Utanförskap börjar i hemmet! (uppdaterad 19 Augusti 2016)
    • Utanförskap ingen ursäkt för att bränna bilar!
    • Största misstag? Aida Hadzialic (S)?????
    • Sverige var fantastiskt…. och vårt Försvar var gott.
    • Stopp och belägg. Kvinnor kan, vill och törs 2016 precis som på 70-talet
  • Senaste kommentarerna

    • norah4you om Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
    • non-PKman om Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
  • Mest lästa inlägg

    • Tror någon ärligt talat att de 1000 barn som försvunnit får det bättre här?
    • Socialdemokraterna skyldiga till skolans förfall
    • Mer Göteborgsröra
    • Brott mot Skollag och Barnkonvention - Fru rektor!
  • Kategorier

  • Sidor

    • About
      • Aktuell debatt
        • Aktuell debatt 2014
        • Aktuell debatt t.o.m. 2013
        • Barn, föräldrar och samhället
          • Curlingföräldrar
          • V70-föräldrar
        • Eftervalsdebatt Val 2014
        • Finansstupet
        • Göteborgsröran
        • Klimathotet
          • Geologi
          • Några fakta o källor CO2-troende glömt
          • When the fox counts the chickens….
        • Mellanöster
        • Miljöfrågan
          • FAKTA SOM ALLA BÖR KÄNNA TILL
            • FACTS FOR EVERYONE TO BE AWARE OF, even those who believe in the CO-2 threat
          • Rent vatten
            • Verkligt problem – Rent Vatten
          • Stormen Sandy
        • Miljöfrågan – Rent vatten
          • Arktis historia
          • Fakta om jorden
          • True history of Greenpeace
        • Val 2014 Sverige
        • Yttrandefriheten
          • Fri- och Rättigheter BEGRÄNSNINGAR
          • When God gives love
    • Asylrätt enligt FN:s Mänskliga Rättigheter
    • Historia
      • Grönland
      • Teodrik/Theoderic den store
      • Vreta Klosters kungahistoria
    • Rebloggarticles from Genetiker inkl. personal comments
    • Studier, tips med mera (uppdaterad jan 2015)
      • Samhällskunskap
      • Studietekniska tips m.m.
        • Kurslitteratur och tilläggslitteratur
        • Matematikex. från 1 klass Realskolan
    • Theories of Science
      • Begreppsteori
      • Källkritik, källanalys sammanhang
      • Källkritisk analys – Sanning och konsekvens
      • Värdegrundteorier
  • Skriv in din epostadress för att prenumerera på den här bloggen och därmed få information om nya inlägg via epost.

    Gör som 256 andra, prenumerera du med.

Skapa en gratis webbplats eller blogg på WordPress.com.

WPThemes.


Integritet och cookies: Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du deras användning.
Om du vill veta mer, inklusive hur du kontrollerar cookies, se: Cookie-policy
  • Följ Följer
    • Norah4you's Weblog
    • Gör sällskap med 95 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Norah4you's Weblog
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
%d bloggare gillar detta: