Israel är ett av Guds många folkgrupper. Men det är viktigt för alla tre religionerna, Judendom, Kristendom och Muslimska tron, att ha klart för sig att Vi är alla barn av Abraham. Ja jag vet hur ortodoxa judar respektive ortodoxa kristna samt ortodoxa numera kallade extrema muslimska grupper (som förutvarande ISIS numera ISIL) tolkar de gemensamma texterna vi tre religioner har på helt skilda sätt.
Själv djupt troende har jag från barnsben av andra troende samt även i samtal när jag tisdagen innan påsk 1967 var över på andra sidan (något jag sällan talar om. Det skall inte behövas) fått lära mig att alla barn är födda utan arvsynd, tvärt emot mot många av de som tolkat Skapelseberättelsen fram till Abraham utgått från. ALLA BARN ÄR LIKA VÄRDA. INGET BARN ÄR FÖR STORT ELLER FÖR LITET ELLER FÖTT I SYND. GUD ÄLSKAR ALLA BARN!
Eller som min farfar förman för stenhuggeri, kommunalpolitiker samt söndagsskollärare i Svenska Missionsförsamlingen sa till mig redan i mitten på 1950-talet: Det finns många vägar till Gud. Vi är människor och vi skall inte döma vilken väg som är rätt.
Det handlar om att lyssna på vad Gud säger. Inte om att utifrån något mänskligt perspektiv eller subjektiv värdering försöka tolka de Heliga texterna som vi människor ofta genom åren översatt utifrån varje tids ordförståelse.
Vad vi alla glömmer är att vi är människor och därför inte ofelbara. Ord igår har tyvärr inte samma innehåll/värde för oss människor idag. Det är där vi går snett även om vi går tillbaka till ursprungliga skrivningar på något av de tre religionernas gemensamma Heliga Text, det vi kristna kallar Gamla Testamentet. VI ÄR BARA MÄNNISKOR och därför fulla av fel samt förutfattade meningar. Definition av begrepp
När någon människa, oavsett vem, när eller var, säger att andra ska lita på mitt omdömeIsrael ryter ifrån mot USA, Aftonbladet 2 augusti 2014
I frågor som handlar om andra människors Mänskliga Rättigheter så faller det helt under det jag i min blogg kallat ”Tyck som jag”-syndromet. Ingen av kvinna född är förmer än någon annan inför Gud. Vi är Människor, inget annat.
GLÖM ALDRIG BORT ATT INFÖR GUD ÄR VI ALLA LIKA. För Gud finns det inte äkta eller oäkta barn. Varken nu eller under Biblisk tid. Det är en annan sak jag lärde mig.
Det är fruktansvärt att frågan skall ha behövt ställas. Frågan som Lars Ohly fört fram:
Så Israel ljög alltså ihop en kidnappning för att kunna bryta vapenvilan? http://t.co/TXSpPeg7U2
— Lars Ohly (@OhlyLars) 3 augusti 2014
Det var den förmodade kidnappningen av Hadar Goldin som ledde till att den vapenvila som inletts skakades i fredags då det kom uppgifter om att den israeliske soldaten tagits tillfånga.
Men nu i natt meddelade israeliska armén att man dödförklarat Hadar Goldin – han ska ha avlidit i en strid i fredags.Israels arme lämnar delar av Gazaremsan 2 augusti 2014
Försvunne soldaten i Gaza är död, GP 3 augusti 2014
Försvunne soldaten i Gaza död, SvD 3 augusti 2014
Israelisk attack mot FN-skola, Aftonbladet 3 augusti 2014 1 gång är ingen gång sa min gamle lärare. Två gånger är två gånger och visar på avsikt bakom handling!
Lars Ohly, Vänsterpartiets tidigare partiledare men ändå inom de demokratiska partiernas skala långt från min egen konservativa syn på världsfrågorna ställer frågan som tyvärr uppkommer när såväl vänsternissars som högerfötters och sk. oberoende journalisters uppgifter om den försvunne nu hittade(?) israeliske soldaten analyseras. Källkritisk analys är alltid viktig. Det första som går förlorat i en strid/ett krig är sanningen.
Allra sist: Kärlekens Gud har ALDRIG godkänt ”Kollektiv bestraffning av civilbefolkningen i Gaza”, Professorer och jurister i Internationell Rätt på DN Debatt 2 augusti 2014
Håller med till 100%. För mig är det märkligt hur kristna fortfarande kan stå kvar vid någon sorts gammaltestamentlig uppfattning om att Guds folk ska krossa sina fiender med Guds hjälp. När Jesus kom till Jerusalem förväntade sig många att han skulle bli härföraren som drev ut romarna, men han förklarade ju (väl?) att Guds rike finns inom oss och att Messias frälsning sker i hjärtat inte i länder, gränser, krig eller pengar. Det utlovade Sion är knappast Israel utan evigt liv; himlen. Guds folk är alla!
GillaGilla
Guds folk är alla som tror på Gud samt alla barn som föds och ännu inte kommit till tro. Det är vad jag lärt mig.
Ytterligare en sak: Gud ger inte vad man ber om utan vad man behöver. Behöver någon materiell rikedom eller fullständig hälsa för att tro, säger det mer om den personen än vad det säger om Gud eller om Gudstro.
GillaGilla
[…] Läs även Israel är bara ett av Guds många folk, Norah4you 3 augusti 2014 […]
GillaGilla