Nu börjar mitt tålamod rinna ut. En av de allra viktigaste bitarna i FN:s allmänna förklaring av de Mänskliga Rättigheterna står att finna i inledande texten. De som saknar ordkunskap att förstå den texten, de saknar också förmåga att förstå den fundamentala skillnaden i att Försvara sig och sitt land inom eller vid sitt lands gränser om man är en fri demokratisk stat å ena sidan, samt att Försvara sig mot en angripare som ockuperat ens land. Det är där som den Gordiska knuten i hela Gaza-Israelfrågan ligger!
UN spokesman breaks down talking about Gaza child deaths http://t.co/K45kA5ESm7 pic.twitter.com/DR2DbtHaeB
— The Telegraph (@Telegraph) 30 juli 2014
FN-organet UNWRA:s chef är rasande över den israeliska attacken som krävde 16 människors liv i en FN-skola i Gaza.
Enligt Pierre Krähenbühl, chefen för FN:s organ för palestinska flyktingar (UNRWA), hade den israeliska armén underrättats om skolans lokalisering sjutton gånger före attacken på onsdagen.
”Det här är sjätte gången en av våra UNRWA-skolor har träffats. Vår personal som som ledde den internationella verksamheten har dödats”, skriver han på Twitter.FN-organ rasande efter attack mot skola, GP 30 juli 2014
Kan någon med gott samvete försvara handlingar som dessa? Då är det något som är allvarligt fel någonstans, avsaknad av empati?, avsaknad av ordkunskap?, avsaknad i att förstå att subjektiv tolkning aldrig någonsin håller i Internationellt sammanhang
20 dödade i attack mot FN-skola, DN 30 juli 2014
Det har aldrig varit tillåtet att attackera skolor, ambulanser märkta med Röda Korset eller Gröna Halvmånen samt absolut inte sjukhus. Detta oavsett vad man själv subjektivt uppfattar att ”motståndaren” gör. Du kan bara ta ansvar för dina egna handlingar och uppräknade handlingar ÄR KRIGSBROTT enligt Genèvekonventionen.
Att skylla på att ”motståndaren gömmer sig” har aldrig någonsin varit rätt. Den sk. motståndaren begår inget brott annat än i de åskådare/angripares ögon som redan glömt bort motståndsrörelsen i Frankrike och Norge under Andra Världskriget. Det var utifrån de tappra försvararnas rätt att använda sig av att gömma sig som SOE nedsläppta (och andra) Västalliansen lyckades förbereda Operation Overlord i Frankrike samt att ha representanter för det fria Norge på plats för att kunna ta över när Nazisterna föll. Glöm aldrig de som försvarade oss alla mot Nazisternas förtryck. Tillåt aldrig ockupation som den som direkt finns beskriven i inledningen till de Mänskliga Rättigheterna (läs längst ner i bloggen)
På vägen vill jag ge alla som inte kan Andra Världskrigets historia första och tredje versen i Inger Hagerups ”De brente våre gårdar” eller som titeln lyder:
AustVågøy
De brente våre gårder.
De drepte våre menn.
La våre hjerter hamre
det om og om igjen.
……
De brente våre gårder.
De drepte våre menn.
Bak hver som gikk i døden
står tusener igjen.
– – – – Inger Hagerups AustVågøy skriven mars 1941, en av de mest kända motståndstexterna i Norden under Andra Världskriget
Att förneka Palestinier de rättigheter vi ansett självklara för oss själva och för våra försvarare av demokratin mot Nazisterna, det som i klartext står om i FN:s Allmänna Rättigheter, det är inte bara odemokratiskt utan är också ett hån mot Alla Människors lika värde.
Läs och begrunda: Staten Israel och Palestinamandatet, Norah4you 23 maj 2010 samt Israels krav på avväpning av Gaza strider mot Mänskliga Rättigheter!, Norah4you 23 juli 2014
Jag är själv konservativ djupt troende moderat. Mitt norska påbrå har från barnsben lärt mig man äger inte marken, man brukar den för nästa generation samt att det är alltid rätt att försvara ockuperat land samt därav följande illegala blockader De blockader av ockuperat land som inte godkänts av det internationella samfundet är per definition illegala.
Förstår inte att inte Israels regering fattar att de i ord och handling senaste veckan gjort och gör sig själva en björntjänst. Hur kan någon av kvinna född, oavsett var, när och av vilken kvinna, ens tro att följande på något sätt skulle vara ett giltigt argument för attacker på skolor och sjukhus? Israel: Vi besvarade granateld, GP 30 juli 2014 Dumt argument så långt från försvar som tänkas kan. Tänk i mindre skala om den som blivit stucken av en mygga skulle hämta ett elefantgevär och använda det i naturen för att ”försvara” sig mot mygg. Proportionerna Israels regering, proportionerna helt orimliga och i högsta grad antihumana.
INLEDANDE TEXT TILL DE MÄNSKLIGA RÄTTIGHETERNA
FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna.
Eftersom erkännandet av det inneboende värdet hos alla som tillhör människosläktet och av deras lika och obestridliga rättigheter är grundvalen för frihet, rättvisa och fred i världen,
Eftersom ringaktning och förakt för de mänskliga rättigheterna har lett till barbariska gärningar som har upprört mänsklighetens samvete, och då skapandet av en värld där människorna åtnjuter yttrandefrihet, trosfrihet och frihet från fruktan och nöd har tillkännagivits som folkens högsta strävan,
Eftersom det är väsentligt för att människorna inte som en sista utväg skall tvingas att tillgripa uppror mot tyranni och förtryck att de mänskliga rättigheterna skyddas genom rättsstatens principer,
……. inledning av FN:s allmänna förklaring om de Mänskliga Rättigheterna
Med andra ord – Det är exakt den situation som Palestinierna befinner sig i och befunnit sig i sedan Israel ockuperade Gazaremsan samt byggde bosättningar där. Observera: Israel har ALDRIG fått rätten till Gazaremsan! Se: Staten Israel och Palestinamandatet, Norah4you 23 maj 2010 Den bloggartikelns källor är föreläsningar i Statskunskap (numera Statsvetenskap) samt Historia respektive Religion. Obs SO-lärare skrivit till D-nivå i Historia.
[…] Med andra ord – Det är exakt den situation som Palestinierna befinner sig i och befunnit sig i sedan Israel ockuperade Gazaremsan samt byggde bosättningar där. Observera: Israel har ALDRIG fått rätten till Gazaremsan! Se: Staten Israel och Palestinamandatet, Norah4you 23 maj 2010 Den bloggartikelns källor är föreläsningar i Statskunskap (numera Statsvetenskap) samt Historia respektive Religion. Obs SO-lärare skrivit till D-nivå i Historia.Skyll inte på andra Israel – ta eget ansvar, Norah4you 30 juli 2014 […]
GillaGilla