Behöver Ni pengar eller vad är det frågan om. Respektera länders lagar gör Ni inte. Inte heller respekterar Ni internationella avtal och lagar. Om Ni hade hållt Er enbart till kärnkraftsfrågan, så som den en gång var formulerad av Er, så hade Ni haft någon tilltro kvar. True history of Greenpeace, Norah4you sida
Efter årens vänster om vänsternissar som ni haft här i Sverige och Internationellt som pläderat för ett icke existerande Klimathot, så saknar Ni all rim och reson! Vad har Ni gjort av de pengar Ni samlat in mot klimathotet ?
Det ser hoppfullt ut för klimatet trots allt, Annika Jacobson chef för Greenpeace i Sverige, debattartikel GP debatt 31 december 2013 var spiken i kistan för Er desinformation om klimatet. Verkligheten var då artikeln skrevs helt annan än Era fantasier. Om verklig situation i Arktis där polarisen som vanligt under denna årstiden växer till sig (snart 559 kvadratkilometer per isbjörn) vänligen seArctic Sea Extent 30 december 2013
…… utdrag ur Sluta ljuga Greenpeace, Norah4you 31 december 2013
skall vi gå vidare i verkligheten om klimatet? Läs då Satellites show no global warming for 17 years 5 months, wattsupwiththat.com 2014/02/16
När det gäller kärnkraft, så är det självfallet så att det inte är ofarligt. MEN inget av de alternativa källorna som Ni och andra vänsternissar föreslagit är realistiska. Om man räknar på åtgång av energi för att få aggregat på plats samt underhåll, dvs allt från brytning av metaller till vägar som byggs för att skapa vindkraftverkanläggningar till energi åtgång för vågkraftverk på plats och i drift, så tar det som minst 15 normalt 25 år innan någon av anläggningarna producerar mer energi än det totalt gått åt att få dem på plats. Nu är kärnkraft idag inte samma som kärnkraft igår. Röstade själv mot kärnkraft när det begav sig. Men det finns inget realistiskt alternativ utöver solkraft och då inte överallt. Självfallet bör kärnkraft ersättas så fort det är realistiskt möjligt. Men det kan inte ske inom den närmaste 25-40 års perioden!
Oaktat detta, så gäller Svenska Lagar i Sverige. De gäller även tyck som jag-Greenpeacefolk! Är det till dessa olagliga aktioner som Era insamlade pengar gått? Eller? Redovisa! Ni är ingen myndighet, inget världsorgan och absolut inte några verkliga specialister, experter eller seriösa forskare. Ni är och förblir en INTRESSEORGANISATION som genomför OLAGLIGA AKTIONER. Inget annat! Vem ger Er pengarna till Era aktioner? Inte ens Era insamlingar kan täcka hela kostnaderna!
Flera gripna efter kränkraftintrång, GP 5 mars 2014
Här tar sig aktivisterna upp på kärnkraftverket, Expressen 5 mars 2014
Flera gripna efter kärnkraftsintrång, SvD 5 mars 2014
Greenpeaceaktion mot Oskarshamn, DN 5 mars 2014
Flera gripna efter kärnkraftsintrång, Aftonbladet 5 mars 2014
Dagens dyraste selfie står Ni i Greenpeace för – att dokumentera sitt brott är knappast gratis, att sprida det säger allt. Här tar aktivisterna sig in på kärnkraftverket, Expressen.se/tv 5 mars 2014
Ni i Greenpeace av idag är inga hjältar bara rena skälmar! Börja i stället med att propagera mot användning av plast i plastpåsar m.m.
Kärnkraftverk är vad jag vet skyddade objekt. Det är alltså ett direkt angrepp mot både staten och samhället, dvs samhällsomstörtande verksamhet. Terrorism är ett tillhörande begrepp. Utövarna skall behandlas därefter …
…men i det enda land jag känner till, där politikerna inte ser flaggskändning som ett problem, så …
GillaGilla
I ett av de få länderna där politiker inte tror att Grundlagarna gäller i alla sammanhang i alla kommuner……
GillaGilla
Involverad juridik för dom intresserade (det går att hitta mer …) :
Skyddslag (2010:305)
[*] 4 § 4 – ”byggnader, andra anläggningar och områden som används eller är avsedda för ledning av räddningstjänsten eller totalförsvarets civila delar i övrigt eller för fredstida krishantering, energiförsörjning, vattenförsörjning, elektroniska kommunikationer, transporter eller försvarsindustriella ändamål, och …”
Lag (2003:148) om straff för terroristbrott
[*] 2 § 3. – ”allvarligt destabilisera eller förstöra grundläggande politiska, konstitutionella, ekonomiska eller sociala strukturer i en stat eller i en mellanstatlig organisation.”
[*] 3 § 17. – ”brott enligt 18, 18 a och 20 §§ lagen (2000:1064) om kontroll av produkter med dubbla användningsområden och av tekniskt bistånd, som avser sådana produkter eller sådant tekniskt bistånd som kan användas för att framställa kärnladdningar, biologiska eller kemiska vapen, …”
[*] 4 § – ”För försök, förberedelse eller stämpling till samt underlåtenhet att avslöja terroristbrott döms till ansvar enligt 23 kap. brottsbalken.”
Lag (2000:1064) om kontroll av produkter med dubbla användningsområden och av tekniskt bistånd
[*] 20 § – ”… Om brottet är att anse som grovt döms till fängelse, lägst sex månader och högst sex år.
Vid bedömningen av om brottet är grovt skall det särskilt beaktas om gärningen ingått som ett led i en brottslighet som utövats systematiskt eller i större omfattning, eller om gärningen inneburit en allvarlig kränkning av ett betydande samhällsintresse.”
(Mitt förtydligande i fetstil.)
GillaGilla