Läste en artikel i SvD: Att Viktor Janukovytj avsattes och att Julia Tymosjenko frigavs var en första seger. Men än är det för tidigt att fira, enligt Oksana Boichuk, ordförande i organisationen Unga ukrainare i Sverige. ”Kampen var inte för Tymosjenko, det var inte för henne som folk dog. Vi vill ha ett helt nytt politiskt system”, säger hon.Försiktig optimism bland ukrainare i Sverige, SvD 23 februari 2014
Varken Janukovytj eller Tymosjenko är något att bygga på för framtiden enligt min uppfattning. Den förre ville använda mer vapenkraft mot sitt lands egna medborgare. Den senare sa igår att hon ville se den förre på torget i Kiev. Det är så pöbelaktigt speciellt som det redan förekommit pöbelangrepp i Kiev. Våld föder våld och det är viktigt att båda sidors våldsverkare och våldspläderare ställs inför Internationella Domstolen i Haag. Ju förre desto bättre.
Ukraina behöver ekonomisk och humanitär hjälp från såväl EU som från Ryssland och USA. MEN, och det är viktigt att alla vänsternissar i och utanför media har det klart för sig: Vilket politiskt system och vilken form av demokrati som Ukraina slutligen väljer, så är det Ukrainas sak så länge som det inte innebär våld mot de som inte tycker samma som majoritet vald i öppna demokratiska val!
Det senaste dygnets utveckling kan innebära en viktig nystart för Ukraina, tror utrikesminister Carl Bildt. ”Det är också en betydande utmaning. Det handlar först och främst om att få en fungerande regering, säger Bildt i telefon till TT.
…..
Demonstranterna har börjat städa upp på Självstjändighetstorget i Kiev.
….
Det senaste dygnets utveckling kan innebära en viktig nystart för Ukraina, tror utrikesminister Carl Bildt. ”Det är också en betydande utmaning. Det handlar först och främst om att få en fungerande regering, säger Bildt i telefon till TT.
Det senaste dygnets utveckling kan innebära en viktig nystart för Ukraina, tror utrikesminister Carl Bildt. ”Det är också en betydande utmaning. Det handlar först och främst om att få en fungerande regering, säger Bildt i telefon till TT.
– Viktor Janukovytj bara övergav staten. Han övergav Kiev och sina funktioner och ansvar.
Om den frisläppta Julia Tymosjenko är rätt person för uppdraget vill han inte uttala sig om.
Annons:
– Men det är mycket glädjande att hon blivit släppt, det skulle hon ha blivit för länge sedan. Sedan har hon betydande hälsoproblem och jag hoppas att hon får den vård hon behöver.
Bildt ser också flera oroväckande komponenter.
– Det är åtskilligt som är oroväckande. Det är en mycket instabil situation och den ekonomiska situationen är katastrofal. Sedan ska man inte underskatta vad Viktor Janukovytj kan göra för att sabotera.
Många befarar att Ryssland kommer att gripa in, något Bildt hoppas inte ska ske.
– Ryssland har hela tiden sagt att de kommer att respektera Ukrainas rätt att fatta självständiga beslut. Det är bara att hoppas att de står fast vid det.
Statsminister Fredrik Reinfeldt kommenterar frisläppandet av Julia Tymosjenko i Nyhetsmorgon i TV4:
……
– Hon var en färgstark och karismatisk person. Hon var så osams med Jusjtjenko, som då var president, och han försökte förhala en lunch för att få oss att undvika att träffa henne. Det säger något om det personliga agget, och det kommer tyvärr att fortsätta att handla om detta.
Han säger också att Tymosjenko är en person som delar Ukraina som land.
– När landet går till val riskerar vi att få se ett djupt splittrat Ukraina.Bildt: En betydande utmaning för Ukraina, DN 23 februari 2014
Bildt: Nu krävs en ny stark regering, GP 23 februari 2014
Politiskt tomrum och stora behöv, Aftonbladet 23 februari 2014
Se även: Ukrainas folk behöver is i magen, Norah4you 23 februari 2014
Tillägg 27 februari 2014. Stormade regeringsbyggnad flera skadade i bråk, Aftonbladet 27 februari 2014
Avsätt Bildt.Han springer bara USA´s ärenden!
GillaGilla
Nej! Bildt springer ingalunda USA:s ärende – däremot har han lyckats med det få svenska Utrikesministrar lyckats med: Att få USA att lyssna. Även fått USA att ändra ståndpunkt.
Carl Bildt är en av de två bästa utrikesministrar som Sverige någonsin haft genom tiderna!
Att du utifrån din egen politiska uppfattning ogillar Carl Bildt det är din rättighet. Andra, inte bara vi som röstar på Alliansen, anser något annat – det är vår rättighet.
GillaGilla
[…] Det krävs investeringar. Inte bara nödlån. Ibland krävs det att ta 1 steg tillbaka för att kunna komma 2 eller fler steg framåt. Ingen tjänar på att gynna extrema vänsternissar eller extrema högerfötter. Ukraina behöver EU, Ryssland och USA […]
GillaGilla