Att Grön Ungdom precis som sitt moderförbund Miljöpartiet missat att det aldrig existerat något mänskligt Klimathot, precis som de missat att de uppgifter de trott på varit fabricerade – för korrigerade data är inte rådata eller ens uppmätta värden, det visar i sig på mycket dålig inlärning när de gick i skolan. (se vidare under fliken Aktuell Debatt ovan)
men
att det är så illa att de går och tror att trenden är mindre bilåkning…….. det säger mer om deras okunskap än något annat!
När man läser Trafikverkets underlag till de kommande årens infrastruktursatsningar är det uppenbart att något gått fel. I analysen framgår att biltrafiken kommer minska med 20 procent, något som gör många stora satsningar helt olönsamma, både ekonomiskt och klimatmässigt. Mot bakgrund av denna grava missbedömning borde det göras ett omtag för hela det 500-miljarderspaket av investeringar som regeringen ska ta ställning till i vår.Gör om infrastrukturplanen, Karin Svensson Smith (MP) klimat- och transportansvarig i partistyrelsen och Lorentz Tovatt språkrör Grön ungdom på GP Debatt 21 februari 2014
Att de kan läsa utredningar och undersökningar, när det gäller MP senare år är det vanligt förekommande, är däremot inte förvånande!
Sveriges siffror för antalet registrerade bilar (liknande är fallet runt hela världen utom i ekonomiska krisländer)
1995 3.631.000 registrerade personbilar
Källa Statistisk årsbok 1997 Tabell 164 sid 153
2003 4.075.414 registrerade personbilar
2012 4.447.165 registrerade personbilar
Källa Tabell PB2 Personbilar i trafik efter ägare 2003-2012, Sveriges Officiella Statistik (via SCB-länk)