• Hem
  • About
  • Asylrätt enligt FN:s Mänskliga Rättigheter
  • Theories of Science
  • Studier, tips med mera (uppdaterad jan 2015)
  • Rebloggarticles from Genetiker inkl. personal comments
  • Historia

Norah4you's Weblog

Thoughts from the Swedish Westcoast

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Inte rasism
Media, Leva som man lär – mera »

Integritetsskydd får aldrig

25 september 2013 av norah4you

någonsin innebära att någon enskild eller grupp, etnisk/kulturell eller liknande undantas från laglig polisiär och/eller säkerhetspolisiär spaningsutredning som kan innebära att uppgifter om släktingar till grovt kriminella kan hämtas från Folkbokföringen som är ett öppet register hos Skatteverket.

En sak att stärka integritetsskyddet. MEN och det är viktigt att komma ihåg i sammanhanget:

* Folkbokföringen är ett öppet register hos Skatteverket och det är tillåtet enligt Grundlag samt Offentlighets- och Säkerhetslagstiftning att Myndighet utan problem får lämna öppna register till annan Myndighet som äger rätten att använda de uppgifterna i en arbetsfil där utrednings- och analysmaterial gås igenom.

* Såväl svensk lagstiftning som EU-lag stipulerar att brottsbekämpande åtgärder är tillåtna.

Det är varken upp till media eller till aldrig så kunniga jurister/politiker att avgöra HUR svensk polis skall sköta sitt uppdrag att söka lösa brott. Det vore lika tokigt som om en patient sattes att instruera en kirurg hur operation skulle gå till!

Integritetsskyddet måste stärkas i svensk lagstiftning, Mårten Schultz, professor i civilrätt och David Brax fil dr. forskare vid Göteborgs universitet på DN Debatt 25 september 2013

En annan som är ute och cyklar utan att kontrollerat alla uppgifter är DO Lars Lindgren DO: Romerna diskrimineras fortfarande, GP 25 september 2013 Att romer, muslimer, araber i allmänhet, kurder, folk från fd Jugoslavien, människor som tillhör någon av FN (och Sverige) terrorklassad grupp eller av internationella polisen eftersökt brottsyndikats medlemmar registreras i spaningssyfte där det även helt i enlighet med Svensk Grundlagar och lagar samt EU-lag är tillåtet att i brottsbekämpande syfte se vilka släktingar de eftersökta har, det är inget som är diskriminerande. Det följer av Regeringsformens 1 kap 2§ att ingen får diskrimineras och av det därav direkt följande att ingen enskild eller grupp heller får uteslutas att spanas på samt få sina kontakter fastställda ens i spaningsregister. Arbetsfil är inget spaningsregister.

Sedan är Sveriges Radio med flera media fullständigt skrämmande okunniga när de jämför att brottsmisstänktas släkt- och vänrelationer får utredas helt lagligt med Förintelsen. Frågan är vilket Syfte som de som likt EXPO står bakom senaste våldsamma påståenden i media har. Varken Media eller EXPO äger något som helst tolkningsföreträde än mindre rätten att stifta Grundlagar och Lagar! Registreringen väcker minnen från Förintelsen, Sveriges Radio 25 september 2013

Det är ingalunda någon som helst registerskandal att svensk polis använder sig av de i Grundlagar, Svenska Lagar och Förordningarna tilldelade rättigheterna att bedriva brottsbekämpning. Skandalen är att media själva använder sig av Öppna register för att förfölja människor. Säger inget som helst om att t.ex. nynazister m.fl. hålls koll på. Men det är inte det frågan gäller. Demokrati kräver att de som hävdar sina demokratiska rättigheter är beredda att ge sin/sina värsta motståndare EXAKT SAMMA RÄTTIGHETER. Demokrati kräver att ingen undantas när det gäller vem, när och var en myndighet i sitt uppdrag har skäl att från andra myndigheter begära och få öppna uppgifter! Någon måtta får det allt vara på de vänster om svenska Vänsterpartiet som gång efter annan försöker bygga hinder för de som enligt den gruppen vältaliga inte är politiskt korrekta.

Share this:

  • Reddit
  • Twitter
  • E-post
  • Facebook
  • LinkedIn

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Grundskola, Gymnasium, Humaniora, Journalistik, Juridik, Mänskliga Rättigheter, Okategoriserat, Politic, Samhällskunskap, Svea Rikes Lag, Uncategorized, Universitet och Högskola, Utbildning, Utbildningspolitik | Taggad Arbetsmaterial eller Offentlig handling, Brottsbekämpning, Datainspektionen, Dataregister eller datafil, David Brax, EU-lag brottsbekämpning, integritet, Integritetsskydd, JO, Mårten Schultz, Oppositionen, Personuppgiftslagen (PUL), Polisutredning, regeringen, Regeringsformens 1 kap 2§, Registrering av romer, Registrering pga etnicitet?, Riksdagen, Rikspolisens författningssamling, Romer | 12 kommentarer

12 svar

  1. på 25 september 2013 den 2:18 SasjaL

    Enligt nyhetsinslaget i Aktuellt var det ett solklart fall! Rödstrumpan från EXPO som blev intervjuad, var väl en av de som var mest övertygad om hur det stod till. Fick själv intrycket av inslaget, att det inte är tillåtet att ha med romer i brottsutredningar, då det är rasistiskt … (Ska man skratta eller gråta …?)

    GillaGilla


    • på 25 september 2013 den 3:10 norah4you

      Egentligen bör man gråta. För detta är resultatet av att Sverige efter kommunaliseringen fått 30.000 obehöriga lärare i stället för ämnes- och stadiebehöriga. Samhällskunskap är ett av de ämnen som drabbats värst eftersom kommunala skolor tidigt gick före med att dela ut ämnet till andra ämneslärare och/eller helt obehöriga lärare. Problemet vad gäller Samhällskunskap borde framledes inte vara så stort för det finns flera ämnes- och stadiebehöriga Samhällskunskapslärare som tvingats ta helt andra ämnen och som bäst bråkdel av sitt eget huvud- eller andraämne samtidigt som det så sent som i våras fanns gott om arbetslösa Samhällskunskapslärare och/eller Samhällskunskapslärare som studerade vidare för att de inte fått tjänster.

      Sedan var det som att låta vargen uttala sig om fåren och korna att sätta EXPO som själva har och i olika sammanhang skrivit om hur de samlat in uppgifter om släktskap och vänrelationer vad gäller nynazister. Självfallet skall nynazister kunna undersökas såväl av polis som media, men att låta EXPO som definitivt inte fått Datainspektionens tillstånd att upprätta register att uttala sig om det som är helt lagligt och kommer att visa sig helt lagligt förutsatt att det är kriminella romer som pga sin kriminalitet fått hela sin släktsituation utredd. Men när det väl är fastställt, så kommer media knappast att tala om det. I varje fall lär EXPO vara tyst.

      Såg för övrigt idag en av de svenskar som senaste åren försökt påstå sig vara något annat när de tiggt med mera här i Göteborg. Personen och personens familj har bostad och t.o.m. en ny Mercedes. Personen som gick upprätt om än haltande nästan som undertecknad gick fint klädd och tog taxi nära Valand på sen eftermiddag. Det är med rötägg ur etniska grupper på samma sätt som det är med rötägg bland bussförare. En enda skämmer ut en hel kår.

      GillaGilla


      • på 25 september 2013 den 3:38 SasjaL

        Jo, men damen från EXPO som uttalade sig, var (är) långt ifrån ung …

        Professionella tiggare har vi här i Karlstad också …

        GillaGilla


        • på 25 september 2013 den 5:34 norah4you

          Inte ens professionella tiggare lär ha råd byta till ny Mercedes…

          EXPO ja, de borde få en egen artikel….
          Samtidigt är det märkligt att någon nu hittat att registret funnits sedan 1907. Folkbokföringen i Sverige är sedan 1571. Att människor fått olika saker noterade inklusive om de kunde sin katekes förekom långt fram i tiden…. Efter att Folkbokföringen 1991 övergick från kyrkan till Skatteförvaltningen/Skatteverket så är det följande uppgifter som noteras:

          De uppgifter som registreras i folkbokföringen är

          •namn
          •personnummer
          •adress
          •fastighet, församling och kommun där man är folkbokförd
          •make, registrerad partner, barn, föräldrar, vårdnadshavare och adoption
          •födelsehemort eller födelseort
          •medborgarskap
          •civilstånd
          •flyttning till Sverige
          •avregistrering från folkbokföringen på grund av
          •a) dödsfall eller dödförklaring
          •b) flyttning från Sverige
          •c) obefintlighet
          •anmälan om upptagande i röstlängd
          •gravort
          När en uppgift ändras sparas den gamla uppgiften i registren. Uppgift om vilket namn man burit tidigare finns t ex bevarat.
          Skatteverket, Folkbokföringens historia

          Nu är det inte samtliga uppgifter som Skatteverket har i öppet register. Om inte det är så att en person fått tillstånd att tillbakaskrivas på gammal adress eller fått lagens tillstånd att få sina uppgifter hemliga, så är det också så att det i Skatteverkets register finns uppgift om medlemskap i kyrka/samfund. Först och främst genom att det noteras om personen gått ur eller inte är medlem i Svenska Kyrkan, sedan i det fall personen valt att betala allt utom gravavgift och obligatorisk kyrkoskatt ge det som Svenska Kyrkan skulle fått till annat religiöst samfund. Varje person som själv skriver till sitt telefonnummer längst ner på sista sidan där man bekräftar att man är ärlig har själv gjort det möjligt att den uppgiften inte bara kommer Svensk Myndighet i övrigt tillhanda. I Skatteregistret finns även uppgift om man är företagare, Företagsregister finns även det öppet hos annan Myndighet, ev. förmögenhet och inkomst samt avdrag tillhör det som utifrån Offentlighets- och Sekretesslagen är möjligt även för icke Myndighet att få ut.

          Sedan har vi Bilregister, Körkortsregister samt även uppgift om Du för Ditt barns räkning begärt hemspråk (fast det krävs lite mer arbete att begära ut)

          Totalt har vi över 100 öppna register eller halvöppna register hos Svenska Myndigheter. Svensk Grundlag gör tillsammans med andra lagar möjligt för Kronofogden (ytterligare ett register där det går att få reda på om någon har ärende hos) att samarbeta med Skatteverket samt Svensk Polis i fall av misstanke om Grov Brottslighet.
          Inte ens vårt personnummer är skyddat för andra att få reda på. Mycket märkligt i sig och där skiljer vi oss från t.ex. USA där motsvarigheten inte är något som angår annan än Myndighet och den enskilde.

          GillaGilla


          • på 25 september 2013 den 8:22 SasjaL

            Inslaget i Aktuellt, är det den typen av tv (& radio) som Radiotjänst som avser som fri från politiska/religiösa budskap …?

            GillaGilla


          • på 25 september 2013 den 8:31 norah4you

            Alltför många i Sverige har inte hängt med – Sverige har aldrig varit kommunistiskt och är inte socialistiskt 🙂

            GillaGilla


  2. på 25 september 2013 den 5:34 Programmer

    Debatten om register över Romer verkar vara en skendebatt. Jag tror att den har sitt ursprung i ett dåligt skrivet datorprogram. Hur gör man då ett sådant här register? Först och främst bör man ha till gång till folkbokföringen. Därefter söker man efter far, mor, make/make och barn till en person. Sedan söker man efter detsamma för de man hittar. Sedan fortsätter man så i några generationer och plötsligt har man ett stort ”register”. Om nu programmet varit lite mera sofistikerat kanske man borde ha tagit bort personnumren på barn och avlidna för att inte förvirra.
    Nu är det trots allt så att man inte behöver ett eget register. Den aktuella informationen kan ju skapas varje gång man har intresse av att söka relationer mellan olika personer eller personer med relationer till en speciell person, men att skriva ut i en excelfil förenklar ju för IT-amatörer. Ett proffs hade aldrig låtit informationen lämna datorns minne och funktionaliteten hade blivit densamma, men kanske lite bättre eftersom den varit up to date.

    GillaGilla


    • på 25 september 2013 den 5:47 norah4you

      Du Programmer, jag själv är systemprogrammerare (1971) och hade 1979-80 ett antal av de uppgifter som man skriker om som kom från öppna register. Företaget jag arbetade för köpte uppgifter för att anpassa direktutskick. Jag vet att det vad det gäller släktskap är något som direkt kommer fram om du begärt och fått ut en enskild persons uppgifter. Uppgifter från före 1991 finns på annat ställe om de inte är digitaliserade. En hel del kyrkoböcker är digitaliserade och där får du alla uppgifterna utan mer besvär än när du i Wikipedia ser ett namn som har annan färg och trycker för att få läsa om t.ex. Magnus Erikssons (han med vår första riktiga Landslag) fru Bianka här kallad Blanka och går vidare med att trycka på färgat namn för hennes anfäder.

      Dåligt program, nej betydligt bättre program än något av de som skrivs idag. Däremot saknades det och saknas fortfarande att det lagts på/läggs på filter (mörkas ner totalt) uppgifter som går längre än enskild persons namn, bostadsort, ålder och öppet telefonnummer. Allt annat är egentligen inte något som borde få lämnas ut som Offentlig Handling. Däremot är det utifrån svensk Grundlag och EU-lag helt riktigt att andra Myndigheter äger rätten att få ut, men inte få lämna vidare, uppgifter som är nödvändiga för att polis och säkerhetspolis skall kunna bedriva brottsbekämpning.

      Vad jag menar är att personnummer utöver födelseår enligt min mening alltid borde vara med filter där resten inte kunde fås ut. Bostadsort skall enligt min mening kunna mörkas och Gatuadress, lägenhetsnummer (finns i öppet register hos Länstyrelse om jag inte minns fel utöver två andra myndigheter) etc borde aldrig omfattas av Offentlighetsprincipen.

      Som du själv skriver – det behövs inget register. Aktuell information går att ta fram från öppna källor utan att skapa register. Räcker med aktuell arbetsfil som bara existerar så länge man jobbar med aktuellt ärende. Skrev själv första sökmotorn (som många fortfarande kopierar även om de inte klurat ut hela algoritmen….) 1980 och sålde endast rättigheterna för biblioteks- samt liknande sökningar. Byggde på 3-2 samt trunkering och gånger 3 principen. Fick bra betalt 5000 kr för 4 timmars arbete. Även med dåtidens sämre datorer var det en baggis att utföra de sökningarna.

      GillaGilla


  3. på 25 september 2013 den 7:08 gravaren

    Vid sådana här tillfällen hoppar det alltid upp ”professorer och forskare” ur groparna för att vi skall förstå vem som har rätt.
    Jag gillade kommentarenen: Jag har för mig att jag läst att EXPO kartlagt människor med nazistiska värderingar. Går sådant an? Eller är det odramatiskt eftersom EXPO inte är en myndighet?

    EXPO får statsbidrag!

    GillaGilla


    • på 25 september 2013 den 7:10 norah4you

      Det är många får och numera också vargar i svenska hagar. Undra vad reglerna för att erhålla statsbidrag är?

      GillaGilla


  4. på 25 september 2013 den 9:11 Maria, nu får du ge dig | Norah4you's Weblog

    […] Se även: Integritetsskydd får aldrig, Norah4you 25 september 2013 […]

    GillaGilla


  5. på 01 oktober 2013 den 7:00 Självmål media! | Norah4you's Weblog

    […] med en kommentar som jag fick på Integritetsskydd får aldrig, Norah4you 25 september 2013 : Programmer 25 september 2013 den 5:34 Debatten om register över Romer verkar vara en skendebatt. […]

    GillaGilla



Kommentarer är stängda.

  • Sök inlägg

  • Senaste inläggen

    • Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
    • Reblogg från Harkling: Censur på Bokmässan
    • A link to Australian Working Dog Resque
    • Telia, vakna upp det är 2016 nu!
    • Rebloggat från Harkling: Röd journalistik – mer åsikt än kunskap?
    • Utanförskap börjar i hemmet! (uppdaterad 19 Augusti 2016)
    • Utanförskap ingen ursäkt för att bränna bilar!
    • Största misstag? Aida Hadzialic (S)?????
    • Sverige var fantastiskt…. och vårt Försvar var gott.
    • Stopp och belägg. Kvinnor kan, vill och törs 2016 precis som på 70-talet
  • Senaste kommentarerna

    • norah4you om Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
    • non-PKman om Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
  • Mest lästa inlägg

    • Svenskar bara naiva eller vad?
    • Måttlighet inte nykterhet en dygd?
    • Fakta om Jorden - Klimattroende glömt.....
    • Att vara stolt över sitt kulturarv,
  • Kategorier

  • Sidor

    • About
      • Aktuell debatt
        • Aktuell debatt 2014
        • Aktuell debatt t.o.m. 2013
        • Barn, föräldrar och samhället
          • Curlingföräldrar
          • V70-föräldrar
        • Eftervalsdebatt Val 2014
        • Finansstupet
        • Göteborgsröran
        • Klimathotet
          • Geologi
          • Några fakta o källor CO2-troende glömt
          • When the fox counts the chickens….
        • Mellanöster
        • Miljöfrågan
          • FAKTA SOM ALLA BÖR KÄNNA TILL
            • FACTS FOR EVERYONE TO BE AWARE OF, even those who believe in the CO-2 threat
          • Rent vatten
            • Verkligt problem – Rent Vatten
          • Stormen Sandy
        • Miljöfrågan – Rent vatten
          • Arktis historia
          • Fakta om jorden
          • True history of Greenpeace
        • Val 2014 Sverige
        • Yttrandefriheten
          • Fri- och Rättigheter BEGRÄNSNINGAR
          • When God gives love
    • Asylrätt enligt FN:s Mänskliga Rättigheter
    • Historia
      • Grönland
      • Teodrik/Theoderic den store
      • Vreta Klosters kungahistoria
    • Rebloggarticles from Genetiker inkl. personal comments
    • Studier, tips med mera (uppdaterad jan 2015)
      • Samhällskunskap
      • Studietekniska tips m.m.
        • Kurslitteratur och tilläggslitteratur
        • Matematikex. från 1 klass Realskolan
    • Theories of Science
      • Begreppsteori
      • Källkritik, källanalys sammanhang
      • Källkritisk analys – Sanning och konsekvens
      • Värdegrundteorier
  • Skriv in din epostadress för att prenumerera på den här bloggen och därmed få information om nya inlägg via epost.

    Gör som 256 andra, prenumerera du med.

Skapa en gratis webbplats eller blogg på WordPress.com.

WPThemes.


Integritet och cookies: Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du deras användning.
Om du vill veta mer, inklusive hur du kontrollerar cookies, se: Cookie-policy
  • Följ Följer
    • Norah4you's Weblog
    • Gör sällskap med 95 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Norah4you's Weblog
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
%d bloggare gillar detta: