• Hem
  • About
  • Asylrätt enligt FN:s Mänskliga Rättigheter
  • Theories of Science
  • Studier, tips med mera (uppdaterad jan 2015)
  • Rebloggarticles from Genetiker inkl. personal comments
  • Historia

Norah4you's Weblog

Thoughts from the Swedish Westcoast

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Pratar som de har vett till
Va, skall man läsa avtalstexten? »

I villande skogen

09 augusti 2013 av norah4you

delar av media vallar sina trogna f.. och de följer så troget de kan…..
Allt för att inte behöva ta eget ansvar för egna handlingar, eller? För om det är något som Snowdenaffären borde ha lärt alla som är beredda att se bortanför sina egna övertygelser, så är det två saker:

* Var och en får ta ansvar för sina egna handlingar – även när det gäller sin egen nätaktivitet. Har man godkänt ett avtal med en supplier av mobilt eller fast bredband/annan nätuppkoppling, så bör man ha läst igenom det som står i det finstilta. I det finstilta har sedan nätets började skapas, av amerikansk militär för amerikanska statens pengar, det stått i klartext att användande av nättjänst sker enligt de amerikanska lagarna och att detta inkluderar att man godkänner att den som är supplier äger rätten att läsa samt att lämna över av myndighetsbeslut inbegärda trafikdata och innehåll i desamma.

* Det är amerikanska staten som är upphovsman till det vi kallar nätet. Nätet har aldrig varit fritt som Vilda Västern utan har från början och framåt haft lagar som utgått från Amerikanska Konstitutionens klara uppgift att det är USA:s lagstiftande församlings, dvs Kongress och Senats, rättighet att stifta lagar. Vilket de gjort. Upphovsmannarätten kan ingen ta ifrån Amerikanska staten. Speciellt inte något eller några länder som själva först haft ansvariga politiker som när nätet byggdes upp godkände de villkor som gällde för användning av nätets möjligheter OCH i all synnerhet inte efter att samma länder godkänt den nya Upphovsmannarättslagen som godkänt internationellt.

Dubbelt bakbundna av egna [sitt egna lands beslutande en gång] fattade beslut försöker ändå en och annan politiker och en och annan journalist sig på att kalla detta för massavlyssning. Så enkelt är det inte heller att allt det du eller jag skriver läses och analyseras. Någon måtta på verklighetsförankring måste väl ändå även politiker och journalister ha. OM det varit fallet, så hade i princip 75% av all energiåtgång i hela världen gått åt till att samla in samt analysera all data, bygga stordatorer som även med nuvarande teknisk förmåga hade behövt vara stora som storstäder för att inte tala om att den kylning som t.ex. Googles anläggning i norra Sverige behöver skulle behövts kvadripplas. Det som sker är att jämföra med att man i en strid rinnande ström i en större å sätter ut nät i liknande form som magneter och att det är dessa sökbegrepp man söker på när det inte är så att det är namngiven person eller grupp som efter domstolsbeslut av något skäl behöver spanas speciellt på.

I villande skogen försöker också en och annan att ta sitt eget lands demokratiska uppbyggnad och det utifrån egna landets Grundlagar/Konstitution existerande skrivning om VAR ansvar för olika bitar eller alla bitar av vad som beslutas i landet som intäkt hur ett annat lands ledning ser ut. Varje land har sin egen Konstitution/Grundlag.

Lätt att bländas av Obamas makt, Eva Franchells ledarkrönika i Aftonbladet 9 augusti 2013 är ett av många exempel på svenska journalister och politikers oförmåga att förstå eller vilja förstå de två punkterna ‘*’ som jag refererat till ovan. Det är ingen massavlyssning i form av att allt och allas göranden, tyckanden och låtanden lyssnas på/läses eller ens analyseras. De som inte begår olagligheter har inget som helst att frukta. Det är heller inte så att det för Reinfeldt skulle vara möjligt att protestera mot det som i Sverige godkändes av Socialdemokratisk regering (!) för så var det med första beslutet om det som kom att bli nät, Reinfeldt kan uttrycka sin(Sveriges åsikt idag) men avtal är avtal och Sverige är som andra länder bakbundna dubbelt av att ha godkänt Upphovsmannarättslagen…..

Samma gäller i t.ex. Ryssland. Putin har av Ryska Konstitutionen angivna ramar att verka samt bestämma utifrån. Relaterat till den gamla Konstitutionen som Sovjetunionen hade, så är Putins makt avsevärt begränsad. Något som bl.a. Max Fischer på Washington Post reflekterar över: It’s true that Putin has clearly not made satisfying the Obama administration or following extradition protocol particularly high priorities. Still, it’s not clear that he’s motivated primarily by a desire to actively embarrass the U.S. so much as to minimize his personal losses and maximize personal gains. The stakes are much higher for him domestically than they are within U.S.-Russia relations, which were already falling apart for want of sufficient mutal interests, and many Russians don’t want to see their leader bowing to the Americans. How much is Putin really in charge of Snowden crisis, Max Fischer Washingtonpost 8 augusti 2013

Om vi sedan går vidare och tittar på de mycket märkliga journalistkommentarer som finns speciellt i svenska tidningar på nätet, när det gäller att Snowdens supplier fått stänga ner den av Snowden använda krypteringstjänsten, så är det också så att det ingår i det som samtliga suppliers som använder nätet/låter sina kunder använda nätet, att det är totalt förbjudet att tillåta brottslig verksamhet. I Snowdens suppliers fall har han utifrån av honom själv/hans företags godkända avtal två alternativ: Antingen stänga ner eller stå till ansvar som ansvarig utgivare inför domstol av allt som andra, Snowden m.fl. begått för brott. Inget konstigt med det. Men i villande skogen går många vilse…. 🙂

Krypterad e-posttjänst stängd i USA, SvD 9 augusti 2013
E-posttjänst stänger i spåren av Snowden, DN 9 augusti 2013
Krypterad e-posttjänst stängd i USA, GP 9 augusti 2013</A
E-posttjänst som Snowden använde stängd, Expressen 9 augusti 2013

Varken något odemokratiskt eller förvånande att den som skrivit under ett avtal och kan visas ha brutit detta så att brottslig handling, utlämnande av hemligstämplade handlingar brottsligt i SAMTLIGA länder runt jordklotet, tvingas stänga ner en tjänst om han/hon/de vill ha kvar tillståndet att använda i detta fallet nätet. I villande skogen går många mer än vilse yra som höns!

Share this:

  • Reddit
  • Twitter
  • E-post
  • Facebook
  • LinkedIn

Gilla

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Försvar, Grundskola, Gymnasium, Historia, Humaniora, Journalistik, Juridik, Okategoriserat, Politic, Samhällskunskap, Säkerhetspolitik, Universitet och Högskola, Utbildningspolitik | Taggad 'Nätets lagar', Att ta ansvar för sina handlingar, Nätet, President Obama, Putin, Ryssland, Snowdenaffären, Statsminister Fredrik Reinfeldt, Sverige, USA | 4 kommentarer

4 svar

  1. på 09 augusti 2013 den 7:07 gravaren

    Om jag skickar dig en krypteringsnyckel per post har vi väl rätt att skicka krypterade meddelanden till varandra?

    jks97jdiuHjbJ(tsjlLJl=79jdssak

    GillaGilla


    • på 09 augusti 2013 den 15:01 norah4you

      Svar ja, det man inte får göra oavsett hur man förmedlar krypteringsnyckel är att begå brott eller anstifta till brott i den text som krypteras. Sedan är ju en annan fråga om någon kodar av texten kryptering eller inte kryptering. Går ju att göra

      GillaGilla


  2. på 09 augusti 2013 den 16:22 Einar Strömblad

    Hur många andra kritiska röster till dina åsikter filtrerar du helt enkelt bort? Du vill vara ensam på tronen, eller?

    GillaGilla


    • på 09 augusti 2013 den 16:38 norah4you

      Min blogg är INTE ett öppet forum där vem som helst får skriva vad som helst.
      Skriver någon saker som inte följer de riktlinjer som gäller, påhopp på person (även på mig) samt saker som aldrig någonsin skall stå med i sådana här sammanhang leder till skräppostkorgen som inte läses dagligen.

      GillaGilla



Kommentarer är stängda.

  • Sök inlägg

  • Senaste inläggen

    • Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
    • Reblogg från Harkling: Censur på Bokmässan
    • A link to Australian Working Dog Resque
    • Telia, vakna upp det är 2016 nu!
    • Rebloggat från Harkling: Röd journalistik – mer åsikt än kunskap?
    • Utanförskap börjar i hemmet! (uppdaterad 19 Augusti 2016)
    • Utanförskap ingen ursäkt för att bränna bilar!
    • Största misstag? Aida Hadzialic (S)?????
    • Sverige var fantastiskt…. och vårt Försvar var gott.
    • Stopp och belägg. Kvinnor kan, vill och törs 2016 precis som på 70-talet
  • Senaste kommentarerna

    • norah4you om Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
    • non-PKman om Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
  • Mest lästa inlägg

    • Ukraina 1900-tals skapelse inte historiskt eller historiska gränser!
    • Rödgröna rörans Kia Andreasson (MP) gör bort sig igen!
    • Ord och inga visor - "Sverige har förstört sitt skolsystem"
  • Kategorier

  • Sidor

    • About
      • Aktuell debatt
        • Aktuell debatt 2014
        • Aktuell debatt t.o.m. 2013
        • Barn, föräldrar och samhället
          • Curlingföräldrar
          • V70-föräldrar
        • Eftervalsdebatt Val 2014
        • Finansstupet
        • Göteborgsröran
        • Klimathotet
          • Geologi
          • Några fakta o källor CO2-troende glömt
          • When the fox counts the chickens….
        • Mellanöster
        • Miljöfrågan
          • FAKTA SOM ALLA BÖR KÄNNA TILL
            • FACTS FOR EVERYONE TO BE AWARE OF, even those who believe in the CO-2 threat
          • Rent vatten
            • Verkligt problem – Rent Vatten
          • Stormen Sandy
        • Miljöfrågan – Rent vatten
          • Arktis historia
          • Fakta om jorden
          • True history of Greenpeace
        • Val 2014 Sverige
        • Yttrandefriheten
          • Fri- och Rättigheter BEGRÄNSNINGAR
          • When God gives love
    • Asylrätt enligt FN:s Mänskliga Rättigheter
    • Historia
      • Grönland
      • Teodrik/Theoderic den store
      • Vreta Klosters kungahistoria
    • Rebloggarticles from Genetiker inkl. personal comments
    • Studier, tips med mera (uppdaterad jan 2015)
      • Samhällskunskap
      • Studietekniska tips m.m.
        • Kurslitteratur och tilläggslitteratur
        • Matematikex. från 1 klass Realskolan
    • Theories of Science
      • Begreppsteori
      • Källkritik, källanalys sammanhang
      • Källkritisk analys – Sanning och konsekvens
      • Värdegrundteorier
  • Skriv in din epostadress för att prenumerera på den här bloggen och därmed få information om nya inlägg via epost.

    Gör sällskap med 256 andra följare

Skapa en gratis webbplats eller blogg på WordPress.com.

WPThemes.


Integritet och cookies: Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du deras användning.
Om du vill veta mer, inklusive hur du kontrollerar cookies, se: Cookie-policy
  • Följ Följer
    • Norah4you's Weblog
    • Gör sällskap med 256 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Norah4you's Weblog
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
loading Avbryt
Inlägget skickades inte – kontrollera dina e-postadresser!
E-postkontroll misslyckades, försök igen
Tyvärr, din blogg kan inte dela inlägg via e-post.
%d bloggare gillar detta: