• Hem
  • About
  • Asylrätt enligt FN:s Mänskliga Rättigheter
  • Theories of Science
  • Studier, tips med mera (uppdaterad jan 2015)
  • Rebloggarticles from Genetiker inkl. personal comments
  • Historia

Norah4you's Weblog

Thoughts from the Swedish Westcoast

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Öppen fråga till kontrollklagande
Vill ACLU omyndigförklara människor? »

Försök inte skylla ifrån dig

11 juni 2013 av norah4you

ditt eget ansvar för vad du skriver under eller godkänner om det är du själv som inte läst det finstilta tillräckligt noga.
Detta du inkluderar Spyker-Muller som trodde sig kunna trolla bort det han själv skrivit under och som var förutsättningen för att han överhuvudtaget skulle få köpa Saab Automobile från GM:
Domstolen i Detroit går på General Motors och avvisar Spykers stämning.

Domaren Gershwin Drain sade under den muntliga förhandlingen att ”General Motors hade kontrakterad rätt att godkänna eller avfärda den föreslagna transaktionen”, skriver Reuters. Tvärnit för Spykers stämning i USA, Aftonbladet 11 juni 2013
Spykers stämning av GM avvisas, GP 10 juni 2013
Spykers stämning av GM avvisas, SvD 10 juni 2013
Tvärnit för Spykers stämning i USA, DN 11 juni 2013
Spyker förlorade mot GM i tvisten om Saab, Sveriges Radio 11 juni 2013

Detta du inkluderar också alla prinsessan på ärten reagerande som trodde att nätet var Vilda Västern på 1880-talet. Det är var och en som träffar ett avtal, godkänner ett avtal och/eller på annat sätt bekräftar att de tagit del av ett avtal där det i det finstilta i klartext står vad man godkänner att får ske, som får ta eget personligt ansvar för sin oförmåga att ta till sig vad man godkänner/skriver under etc. Detta gäller oavsett om det är så att du har ett Visa/Master Card/American Express eller om du har ett konto på en blogg alternativt hos Facebook etc etc. Det är du som öppnar ett konto hos någon av uppräknade eller hos någon supplier för att få tillgång till nätet, det är du själv som då som alla andra gånger får ta ansvar för vad du skriver under/godkänner o.s.v. Skyll inte på USA eller försök gömma dig bakom EU emblemet: Det var och en godkänner själv får var och en stå för själv precis som var och en själv är ansvarig för sina egna handlingar!

Förvisso är det som det står i Så här kan NSA kartlägga och övervaka ditt liv, SvD 11 juni 2013 : • Varje gång du loggar in på Facebook via mobilen registreras platsen genom telefonens GPS. Facebook sparar och analyserar allt du gör på sajten – vad du trycker ”gilla” på, vilka artikellänkar som kompisar tipsat om du klickar och så vidare. Över tid skapar denna information en mycket heltäckande bild av en individ. Den omfattande personprofileringen använder Facebook till att sälja individanpassade annonser, men enligt avslöjandet har alltså även USA:s säkerhetstjänst tillgång till datan.

• Om du använder molnbaserade e-posttjänster som Microsofts Hotmail eller Googles Gmail kan NSA läsa dina mejl. Att tjänsterna krypterar mejlen hjälper inte om det stämmer att NSA har direkttillgång till företagens servrar.

• Även många svenska företag och myndigheter har köpt in Googles e-posttjänst Gmail. Många företag använder också molntjänster som Google Drive för att dela kalkylblad och andra arbetsdokument mellan medarbetarna.

• Google registrerar förstås allt du googlar, och kan på så sätt lära sig allt från vilka sjukdomar du drabbats av till dina sexuella böjelser. Genom så kallade cookies och ip-nummer fortsätter de att följa vad du gör på nätet även sedan du lämnat Googles sajt. Även om du inte loggat in på någon Googletjänst kan de på så sätt ofta räkna ut vem du är ändå.

Det är bara det att det är du själv och ingen annan som varje gång du öppnar ett konto eller köper programvara över nätet, använder ditt Visa/Master Card/American Express eller skaffar VIP-kort/medlemskort och får nya poäng på något av de fina korten som hotellkedjor/flygbolag m.fl. tillhandahåller, det är du själv som godkänt att just dina uppgifter får kontrolleras, trafikuppgifter lagras samt att dina uppgifter i de fall där det land du använder ditt konto/det land eller de länder där ditt konto hör hemma (t.ex. svenska VISA lyder under såväl svenska lagar som amerikanska lagar eftersom VISA är ett amerikanskt företag juridiskt sett). Skyll inte på andra för det du själv glömt att läsa, struntat i att läsa, inte brytt dig om att förstå vad det står i det du uppmanats läsa innan du godkänner.

Sedan kan EU som organisation, EU-s ledande politiker och EU-ländernas ledare, protestera bäst de vill: När enskild EU-medlem själv godkänt så har personen som godkänt godkänt. Allt annat skulle direkt innebära att EU ansåg att EU-s enskilda medlemmar i de enskilda medlemsländerna inte var myndiga att fatta egna beslut. Något som vore än allvarligare.
Ilska i EU över USA:s övervakning, Sveriges Radio 11 juni 2013

Obama kritiseras för datainsamling, Aftonbladet 10 juni 2013
Att skylla på Obama när de som använder nätet till annat än ren sökning på ett biblioteks dator utan att gå in på något konto eller hemsida som kräver ‘nyckelkod’ godkänt villkoren för sin egen användning av nätet, det är oansvarigt. Var och en får ta sitt eget ansvar för sina egna handlingar. Så enkelt är det.

Sedan ett slutord….. lita inte på de som påstår att du kan vara anonym Det finns verktyg för att bli mer anonym på nätet om man vill. Med Tor går det att använda webben utan att den som erbjuder en tjänst kan veta vem du är. Digitalt självförsvar och decentraliserade system, Teknikbloggen DN 10 juni 2013

Något så urbota dumt som att gå och tro att du inte skulle lämna digitala fingerspår efter dig hela vägen till Tor oavsett registrering och ingång och ut till där du söker, skriver etc. Det är så urbota dumt och avslöjande av okunnighet om vad data är och vilka inbyggda säkerhetsystem utöver IP-nummer som finns i din egen dator, platta, mobil när det gäller identitet samt helt tokigt när det gäller hur det i verkligheten går att följa en enskild person. Har själv via användande av öppna program satt dit stalker som försökt använda sig av anonymiseringstjänt. Inte bara av en utan med användande i ett fall av 22. En av de jag satt dit blev jag nämligen så förbannad på att jag tog reda på vem vederbörande var (han hade haft vänligheten att använda sig av en registrerad mobil där mobilnumret var öppet när han gick ut och via sk. anonymiseringstjänst skrev sitt horribla påhopp till denna bloggen) så jag tog reda på vem han var och var han befann sig i det ögonblick han skickade det brottsliga påhoppet/hotet samt skickade dessa uppgifter till hans mobil och talade om att jag med anledning av när han skickat det och var han befann sig när jag skrev enkelt kunde räkna ut i huvudet att han torde flygit med plan xxxxxx…. Han lade av. Andra har jag fått avstängda från sina suppliers. Hot och personligt djupt kränkande påhopp gillar ingen seriös supplier. Och nej, jag använder inte ‘bara’ denna uppkopplade dator. Och nej, till du som härom veckan satt i Bryssel tillhörig parti X och försökte söka på foto på mig – det finns inte något senare foto än 17 år gammalt på nätet. Om det är något som är 100% säkert är att jag inte ser så ut.

Share this:

  • Reddit
  • Twitter
  • E-post
  • Facebook
  • LinkedIn

Gilla

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Humaniora, Journalistik, Juridik, Okategoriserat, Politic, Säkerhetspolitik | Taggad "nätet" och dess lagar, Eget ansvar, Finstilta i avtal, Läsa och förstå det man läser, nätavlyssning, NSA, Säkerhetslagstiftningar och förordningar, Signalspaning, Spyker-Muller, telefonavlyssning, USA | 7 kommentarer

7 svar

  1. på 11 juni 2013 den 6:15 sonja

    Mycket värdefull information, Inger. Hur ställer sig Skype i denna digitala värld?. Kan man bli spårad och kopierad även via Skype?

    GillaGilla


    • på 11 juni 2013 den 6:25 norah4you

      Nu har jag inte Skype. Aldrig använt Skype själv. Kan i och för sig kolla Skypes godkännande avtal, men det som är viktigt för alla att komma ihåg är att merparten av de uppgifter som någon kan använda för att göra snabba kontroller av dig är de cockies du själv godkänner att lagra i din egen dator, på din egen platta och eller mobil. Det är viktigt att rensa med jämna mellanrum liksom rensa i sparade filer o.s.v. Detta att merparten är uppgifter som du själv godkänner att kan sökas och som gör att de via dina cockies i din egen ‘dator’ hjälper till är något som gäller förutsatt att du inte har begått eller antas vara i färd med att planera begå kriminell handling. Då gäller varje lands lagar som dina uppkopplingar passerar, sänds ifrån eller tas emot i.

      Det är heller inte så att allt du gör sparas ord för ord, bild för bild förutsatt att du inte tillhör det som magneterna som sänks i det strömmande vattnet fångar upp som misstänkt. Om du inte begår eller medvetet tänker begå eller om det inte antas att du medvetet tänker begå brottslig handling, så är du i själva verket betydligt bättre skyddad själv med de kontrollsystem du godkänt. Det är med det som att gå på Londons gator. Det känns säkrare när man vet om att det finns kameror lite här och var vars bilder strömmar men där misstänkta handlingar/brottsliga handlingar direkt kan ses i realtid av de som ansvarar för säkerheten. Gör man inget olagligt, så har man inget annat än bättre personskydd.

      GillaGilla


    • på 11 juni 2013 den 8:06 Krister Renaud

      sonja: Rent tekniskt finns det inget som hindrar att Skype loggar alla konversationer eftersom de inte använder klient-till-klient-kryptering.

      Vill man ha säkerhet så finns det bara ett sätt att uppnå det och det är genom att man kryperar mejl/meddelanden/ljuddata på klienten. Tyvärr är alternativen väldigt få om man vill ha riktig säkerhet och det blir svårt att få med bekantskapskretsen på att överge Skype/Kik/WhatsApp/whatever som är gratis.

      GillaGilla


      • på 11 juni 2013 den 8:10 norah4you

        Och inte ens då är man helt säker på att inte någon (läs underrättelseorganisation någonstans) kan knäcka koden utan man måste byta den med regelbunden oregelbundenhet….

        GillaGilla


  2. på 12 juni 2013 den 3:48 sonja

    Hjälp!

    GillaGilla


    • på 12 juni 2013 den 5:30 norah4you

      Nej tvärt om. Det talas från USA:s sida om att det förhindrat två terrordåd. Hm. vet om två trodde det var mer. Ett av dem var extremt viktigt att det stoppades. Men har också hört talas om ett fall där någon till skillnad från det sk. snillet som Wikileaks och andra tror är hjälte (ingen är hjälte som bryter mot avtal man undertecknat när det gäller sekretess och rikens säkerhet) bröt mot vad personen borde göra för att det råkat hamna in en möjlig som visade sig icke lämplig att söka vidare på. I Sverige efter FRA hade den möjlige sållats bort som felaktig och aldrig fått gå vidare. Före hade allt om denne enligt då gällande lagstiftning varit tvunget att registrera ändå. Vi talar inte om svensk eller Sverige i aktuella fallet. Vad som hände var att den möjliges kontakter specialsynades bl.a. alla dessa kontakters webkameror (tro inte att de är så oskyldiga som många tror de går dessutom lätt att hacka). Framför en av webkamerorna föll nära äldre anhörig till den möjlige ihop inför kontrollantens ögon i strömmande realtid. Kontrollanten tog, detta var i webkamerornas barndom, direkt kontakt med myndighet som åkte ut och rädda livet på denne äldre anhörig som bodde långt borta i annat land. Sådant får vi aldrig läsa om men det är bland det jag själv räknar som extra personsäkerhet och skydd för vanligt folk som inte tillhör de som finns skäl att misstänka för terrorism eller grovt brott.

      GillaGilla


  3. på 12 juni 2013 den 6:23 Vill ACLU omyndigförklara människor? | Norah4you's Weblog

    […] « Försök inte skylla ifrån dig […]

    GillaGilla



Kommentarer är stängda.

  • Sök inlägg

  • Senaste inläggen

    • Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
    • Reblogg från Harkling: Censur på Bokmässan
    • A link to Australian Working Dog Resque
    • Telia, vakna upp det är 2016 nu!
    • Rebloggat från Harkling: Röd journalistik – mer åsikt än kunskap?
    • Utanförskap börjar i hemmet! (uppdaterad 19 Augusti 2016)
    • Utanförskap ingen ursäkt för att bränna bilar!
    • Största misstag? Aida Hadzialic (S)?????
    • Sverige var fantastiskt…. och vårt Försvar var gott.
    • Stopp och belägg. Kvinnor kan, vill och törs 2016 precis som på 70-talet
  • Senaste kommentarerna

    • norah4you om Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
    • non-PKman om Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
  • Mest lästa inlägg

    • Verklighetens havsvattennivåer
    • "inte mitt bord" och inget ansvar
    • EU och Ukraina
  • Kategorier

  • Sidor

    • About
      • Aktuell debatt
        • Aktuell debatt 2014
        • Aktuell debatt t.o.m. 2013
        • Barn, föräldrar och samhället
          • Curlingföräldrar
          • V70-föräldrar
        • Eftervalsdebatt Val 2014
        • Finansstupet
        • Göteborgsröran
        • Klimathotet
          • Geologi
          • Några fakta o källor CO2-troende glömt
          • When the fox counts the chickens….
        • Mellanöster
        • Miljöfrågan
          • FAKTA SOM ALLA BÖR KÄNNA TILL
            • FACTS FOR EVERYONE TO BE AWARE OF, even those who believe in the CO-2 threat
          • Rent vatten
            • Verkligt problem – Rent Vatten
          • Stormen Sandy
        • Miljöfrågan – Rent vatten
          • Arktis historia
          • Fakta om jorden
          • True history of Greenpeace
        • Val 2014 Sverige
        • Yttrandefriheten
          • Fri- och Rättigheter BEGRÄNSNINGAR
          • When God gives love
    • Asylrätt enligt FN:s Mänskliga Rättigheter
    • Historia
      • Grönland
      • Teodrik/Theoderic den store
      • Vreta Klosters kungahistoria
    • Rebloggarticles from Genetiker inkl. personal comments
    • Studier, tips med mera (uppdaterad jan 2015)
      • Samhällskunskap
      • Studietekniska tips m.m.
        • Kurslitteratur och tilläggslitteratur
        • Matematikex. från 1 klass Realskolan
    • Theories of Science
      • Begreppsteori
      • Källkritik, källanalys sammanhang
      • Källkritisk analys – Sanning och konsekvens
      • Värdegrundteorier
  • Skriv in din epostadress för att prenumerera på den här bloggen och därmed få information om nya inlägg via epost.

    Gör sällskap med 256 andra följare

Blogg på WordPress.com.

WPThemes.


Integritet och cookies: Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du deras användning.
Om du vill veta mer, inklusive hur du kontrollerar cookies, se: Cookie-policy
  • Följ Följer
    • Norah4you's Weblog
    • Gör sällskap med 256 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Norah4you's Weblog
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
%d bloggare gillar detta: