• Hem
  • About
  • Asylrätt enligt FN:s Mänskliga Rättigheter
  • Theories of Science
  • Studier, tips med mera (uppdaterad jan 2015)
  • Rebloggarticles from Genetiker inkl. personal comments
  • Historia

Norah4you's Weblog

Thoughts from the Swedish Westcoast

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« 9 juni från Göteborgs horisont
Folk är naiva »

Nätet har ALDRIG varit fritt forum

09 juni 2013 av norah4you

Inte när det började byggas upp. Det var från början halvmilitärt tillsammans med ett antal storföretag som av olika skäl hade samma behov att ha direktkontakt. Redan från början var det ett villkor att godkänna att myndigheter i ett land alltid hade rätt att kontrollera datatrafiken så att den inte användes för kriminella ändamål samt att godkänna att myndigheterna i USA med domstolsbeslut ägde rätten att gå in och kontrollera.

Å andra sidan är nätet som folk tror är laglöst ett av de områden där den som använder sig av plattform, köpt programvara o.s.v. i det finstilta i t.ex. Facebooks användarvillkor. Börja med att läsa vad som står under

9. Särskilda villkor för administratörer av applikationer och webplatser

gå ner till

15. Du ger oss alla nödvändiga rättigheter för att aktivera din applikation så att den ska fungera med Facebook, inklusive rätten att ta med innehåll och uppgifter som du förser oss med i strömningar, tidslinjer och historiker över användarnas åtgärder.

hoppa sedan till
17. Vi har rätt att analysera din applikation, ditt innehåll och dina data oavsett syfte, även om vårt syfte är kommersiellt (t.ex. att rikta leveranser av annonser eller indexera innehåll för sökningar). Observera att det du godkänner om du godkänner dessa paragraferna är exakt det som en viss herre bakom Facebook påstår att Facebook inte gör.
Gå sedan vidare till

16. Tvister

läs första punkten noga:
1.Du ska lösa alla anspråk, fordringar eller tvister som uppstår gentemot oss på grund av eller i anknytning till den här Redogörelsen eller Facebook i en delstatsdomstol eller en federal domstol belägen i Santa Clara County. Lagarna i delstaten Kalifornien styr den här Redogörelsen, samt eventuella anspråk som kan uppstå oss emellan, utan hänsyn till internationell privaträtt. Du samtycker till att underkasta dig domsrätten och jurisdiktionen hos domstolarna i Santa Clara County i Kalifornien vad gäller processande av alla sådana anspråk.
fortsätt sedan till

Särskilda bestämmelser för användare utanför USA

Vi strävar efter att skapa en global gemenskap med konsekventa standarder för alla, men vi strävar också efter att respektera lokal lagstiftning. Följande bestämmelser gäller användare och icke-användare som interagerar med Facebook utanför USA:
1.Du samtycker till att dina personuppgifter överförs till och behandlas i USA.
……

Försök sedan komma undan med att försöka påstå att ens Facebook skulle vara fritt att använda hursom helst utan lagliga kontroller av myndigheterna i ditt eget hemland eller i USA. Observera att i de flesta fall på nätet gäller att du använder det du använder, ditt bloggkonto oavsett vilket och/eller ditt Facebookkonto om du har sådant Under lagarna som gäller i delstaten Kalifornien.

När du godkänner ett avtal utan att läsa igenom det finstilta. Eller om du godkänner för att du inte har ordförståelse, ordkunskap eller slarvat när du läst, så går det inte att komma efteråt och klaga på att du blir kontrollerad!

Zuckerberg nekar till anklagelser om övervakning, SvD 8 juni 2013 Läs vad jag citerat ovan och begrunda….. 🙂

Deras möjligheter är skräckinjagande, GP 9 juni 2013 Dagens dummaste okunnigaste uttalande – samma möjlighet har förelegat teoretiskt från början av nätets uppbyggnad och i praktiken sedan de första sökmotorerna blev vanliga utanför biblioteksvärlden.
Mannen som röjde USA:s övervakning träder fram, SvD 9 juni 2013 Det är dags att alla i samtliga länder inser att det som är hemligstämplade handlingar och domslut som rör ett lands säkerhet, eller som när det gäller nätet många länders säkerhet i fria världen, inte är något som skall spridas eller får spridas eller lämnas ut. I Sverige skulle det räknas som spioneri och falla under Brottsbalkens 19 kapitel 5 eller 6§….. I första fallet är straffet här i Sverige idag lägst 1 år och högst 6 år om brottet skulle betraktats som icke varande grovt spioneri. I det senare fallet, vilket torde blivit det troliga här, så hade straffet här i Sverige varit betydligt strängare. 6 § Är brott som avses i 5 § att anse som grovt, döms för grovt spioneri till fängelse på viss tid, lägst fyra och högst arton år, eller på livstid…..

Liknande gäller i samtliga demokratiska länder. Det handlar om Säkerhetslagar för att skydda landet mot främmande makter, terrorism, cyberattacker mot t.ex. centrala för Riket vitala intressen etc. Så någon form av sk. övervakningsskandal föreligger varken i USA eller i något annat land som följer de internationella lagar och avtal som gäller. Försök inte med de påståendena om Ni inte vill visa Er egen absoluta okunnighet om verkligheten. Nätet har ALDRIG varit fritt att göra vad du vill på. Roligast i kråksången är att Du och alla andra som godkänner för att få använda något på nätet själva ger Ert godkännande till det som Edvard 29 ”avslöjade” 😛 Edvard 29, avslöjade USA:s hemliga registrering, Expressen 9 juni 2013
NSA-läckan träder fram, Aftonbladet 9 juni 2013
Han avslöjade övervakningen, DN 9 juni 2013
20-åring läckte uppgifterna till Guardian, Sveriges Radio 9 juni 2013

Läs även: Aningslösa? Okunniga om?, Norah4you 7 juni 2013

Tillägg 04.40 30 oktober 2013 Fortfarande finns det snurren som går och tror att nätet varit fritt forum utan kontroll och lagar. Stackare som aldrig lärde sig vikten av att läsa det finstilta! Varför står inte Reinfeldt upp för friheten på nätet, SvD Brännpunkt 30 oktober 2013

Share this:

  • Reddit
  • Twitter
  • E-post
  • Facebook
  • LinkedIn

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Försvar, Försvarspolitik, Humaniora, Journalistik, Juridik, Okategoriserat, Samhällskunskap, Säkerhetspolitik | Taggad "nätet" och dess lagar, nätavlyssning, NSA, Samhällsomstörtande verksamhet, Säkerhetslagstiftningar och förordningar, Signalspaning, SOU 2002:89, telefonavlyssning, terrorism, Terroristbekämpning, USA | 5 kommentarer

5 svar

  1. på 09 juni 2013 den 22:56 SasjaL

    Beträffande avtal och ”finstilt”, så finns det en situation som gör att användaren inte är helt låst till vissa detaljer och det är när berörd paragraf eller den del av den samma, som är i strid med lagen. Varken företag eller privatpersoner (inte ens myndigher) kan förhandla bort lagparagrafer, om det inte tydligt framgår i lagtexten att det är möjligt.

    Frågan om det du tar upp med en ev. tvist med ”Fjortisboken” egentigen är så enkelt. I ett svenskt perspektiv, så riktar sig FB mot den svenska marknaden med sina tjänster, där svensk lag gäller … (vilket konstaterades i ett rättsfall för några år sedan i någon form av domstol, vilket förvisso berörde försäljning av varor över landsgränser, men varuförsäljning är jämställt med tjänsteförmedling)

    Sen som bekant, har man i EU intresserat sig för ”metoder för informationsinsamling”, vilket kommer att påverka verksamheten för företag som Google och FB ”negativt” inom EUs gränser.

    GillaGilla


    • på 09 juni 2013 den 23:17 norah4you

      Problemet är inte så enkelt att lösa som EU tror. I princip 95% av alla plattformar, system anknutna till användning av plattformar, de flesta av antivirusprogrammen o.s.v. har och har haft samma förutsättning hela tiden – har man godkänt ett avtal i datavärlden, så är man helt låst för man får inte använda sig av det man har i sina egna system – programvara, plattformar och framför allt emailfunktion o.s.v. kräver giltig licens som kräver att man godkänt. Den dagen man protesterar kan man inte fortsätta använda det utan påföljder. Det finstilta är i datavärlden mycket mer väsentligt än i nästan alla andra fall. Har du själv godkänt att dina uppgifter:
      * Får föras över till USA
      * Får registreras och katagoriseras
      Så kommer du ingen vart med att protestera att detta sker i USA utifrån amerikanska lagar. EU kan förhandla med USA men inte tvinga varken Google eller Facebook att bryta mot de Kaliforniska lagarna som gör att denna informationsinsamling sker – som sagt blir det inte lättare att säga nej till något som användaren godkänt……

      GillaGilla


  2. på 10 juni 2013 den 7:03 Folk är naiva | Norah4you's Weblog

    […] « Nätet har ALDRIG varit fritt forum […]

    GillaGilla


  3. på 12 juni 2013 den 15:55 Det där med datasäkerhet | Norah4you's Weblog

    […] Vi börjar från början. Datorn är inte en människa. Det som krävs för en dator är i alla möjliga led mänskliga beslut och i slutänden är det du som användare som beslutar vad du vill godkänna och inte godkänna, men du får också ta konsekvenserna själv av såväl dina godkännanden som ditt bortval, för att inte godkänna innebär också att du inte får använda just den plattformen, den programvaran, den appen etc som du inte godkänner. Se Nätet har ALDRIG varit fritt forum, Norah4you 9 juni 2013 […]

    GillaGilla


  4. på 12 juni 2013 den 20:09 Datasäkerhet | Norah4you's Weblog

    […] Vi börjar från början. Datorn är inte en människa. Det som krävs för en dator är i alla möjliga led mänskliga beslut och i slutänden är det du som användare som beslutar vad du vill godkänna och inte godkänna, men du får också ta konsekvenserna själv av såväl dina godkännanden som ditt bortval, för att inte godkänna innebär också att du inte får använda just den plattformen, den programvaran, den appen etc som du inte godkänner. Se Nätet har ALDRIG varit fritt forum, Norah4you 9 juni 2013 […]

    GillaGilla



Kommentarer är stängda.

  • Sök inlägg

  • Senaste inläggen

    • Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
    • Reblogg från Harkling: Censur på Bokmässan
    • A link to Australian Working Dog Resque
    • Telia, vakna upp det är 2016 nu!
    • Rebloggat från Harkling: Röd journalistik – mer åsikt än kunskap?
    • Utanförskap börjar i hemmet! (uppdaterad 19 Augusti 2016)
    • Utanförskap ingen ursäkt för att bränna bilar!
    • Största misstag? Aida Hadzialic (S)?????
    • Sverige var fantastiskt…. och vårt Försvar var gott.
    • Stopp och belägg. Kvinnor kan, vill och törs 2016 precis som på 70-talet
  • Senaste kommentarerna

    • norah4you om Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
    • non-PKman om Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
  • Mest lästa inlägg

    • Att vara stolt över sitt kulturarv,
  • Kategorier

  • Sidor

    • About
      • Aktuell debatt
        • Aktuell debatt 2014
        • Aktuell debatt t.o.m. 2013
        • Barn, föräldrar och samhället
          • Curlingföräldrar
          • V70-föräldrar
        • Eftervalsdebatt Val 2014
        • Finansstupet
        • Göteborgsröran
        • Klimathotet
          • Geologi
          • Några fakta o källor CO2-troende glömt
          • When the fox counts the chickens….
        • Mellanöster
        • Miljöfrågan
          • FAKTA SOM ALLA BÖR KÄNNA TILL
            • FACTS FOR EVERYONE TO BE AWARE OF, even those who believe in the CO-2 threat
          • Rent vatten
            • Verkligt problem – Rent Vatten
          • Stormen Sandy
        • Miljöfrågan – Rent vatten
          • Arktis historia
          • Fakta om jorden
          • True history of Greenpeace
        • Val 2014 Sverige
        • Yttrandefriheten
          • Fri- och Rättigheter BEGRÄNSNINGAR
          • When God gives love
    • Asylrätt enligt FN:s Mänskliga Rättigheter
    • Historia
      • Grönland
      • Teodrik/Theoderic den store
      • Vreta Klosters kungahistoria
    • Rebloggarticles from Genetiker inkl. personal comments
    • Studier, tips med mera (uppdaterad jan 2015)
      • Samhällskunskap
      • Studietekniska tips m.m.
        • Kurslitteratur och tilläggslitteratur
        • Matematikex. från 1 klass Realskolan
    • Theories of Science
      • Begreppsteori
      • Källkritik, källanalys sammanhang
      • Källkritisk analys – Sanning och konsekvens
      • Värdegrundteorier
  • Skriv in din epostadress för att prenumerera på den här bloggen och därmed få information om nya inlägg via epost.

    Gör som 256 andra, prenumerera du med.

Blogg på WordPress.com.

WPThemes.


Integritet och cookies: Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du deras användning.
Om du vill veta mer, inklusive hur du kontrollerar cookies, se: Cookie-policy
  • Följ Följer
    • Norah4you's Weblog
    • Gör sällskap med 95 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Norah4you's Weblog
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
%d bloggare gillar detta: