är inte i sig att Centerpartiet parkerat sig under 4%-spärren till Riksdagen.
Både C och KD under riksdagsspärren, GP 17 februari 2013
Fortsatta problem för småpartierna, GP 17 februari 2013
Alliansen kan bättre, GP 17 februari 2013
SD backar -C och KD under riksdagsspärren, DN 17 februari 2013
Miljöpartiet tredje största parti i senaste Sifon, Sveriges Radio 17 februari 2013
Både C och KD under riksdagsspärren, SvD 17 februari 2013
MP växer – kan bli kungamakare, SvD 17 februari 2013
SD backar -C och KD under riksdagsspärren, DN 17 februari 2013
Både C och KD under riksdagsspärren, Aftonbladet 17 februari 2013
Både C och KD under riksdagsspärren, Skånskan 17 februari 2013
Det är illa nog för Centerpartiet, och för Alliansen, att Centern inte får mer än 3,6% i opinionsmätningarna. Men det är inget mot det allvarliga problemet att Centerpartiet har en ledning, såväl Näringsminister Annie Lööf som Per Ankersjö, Johan Linander, Aphram Melki Järfälla (C) och Tage Gripenstam Södertälje (C), och den i media ofta framträdande Fredrick Federley,
har helt tappat kontakten med sina rötter.
Ett parti har en bas som består i partiets historia, partiets historiskt största frågor samt i den väljargrupp som valde partiet i senaste Riksdagsval och/eller Kommunalval. Det Centerpartiets nuvarande ledning gör, är att glömma allt vad ‘Hela Sverige skall leva’, Miljöfrågor (utom möjligen att framföra de falska CO2-hotuppgifterna som fortfarande härskar hos många politiker) samt att det historiskt från det att Bondeförbundet blev Centerpartiet (och innan) fram till senaste riksdagsvalet var i icke storstadsområden som Robertsfors, Västerbotten, ett gammalt brukssamhälle i Västerbotten där Centern hade sitt starkaste fäste i rikdagsvalet 2010. I Robertsfors fick Centerpartiet 20,7 % av rösterna. Att Gällivare som inte heller är storstadsområde hade Centerns lägsta siffra vad gäller andel röster i valet, 1,7 %, förändrar inte bilden. Gruvarbetarområden i Sverige har av tradition alltid varit röda i en eller annan form. Om man tittar på kommunalvalet, så hade Centerpartiet sitt starkaste kommunala fäste i Mönsterås, 40,4 %. Långt över procentsiffran som Centerpartiet fick i Mönsterås kommun i Riksdagsvalet.
Det är där som det gamla uttrycket: Den som inte känner sin historia, kan inte heller spå sin framtid. är något som slår hårt mot Centerpartiet. Samma gäller att dagens ledande Centerpartister missat att haka på det de äldre partikollegorna som drivit Miljöfrågorna långt innan Miljöpartiet bildades lämnat vidare vid stafettöverräckningen till den yngre generationen. Det verkar som om de unga, alltför unga i flera av fallen, i Centerpartiets ledning aldrig lärt sig något annat substansiellt om miljöfrågor utöver Kärnkraftsfrågan och CO2-hotsfantasierna. I senaste fallet har Centern till och med missat att kommentera de stora rapporter som danska och norska forskare separat presenterat under senaste 7 månaderna. T.ex.
Eemian interglacial reconstructed from a Greenland folded ice core, Nature Volume: 493, page 489-494 m.fl. som helt eller nästan helt kört över de sk. forskarna som IPCC använt sig av i CO2-hotfrågan.
Varför har Centerpartiet lämnat walk over för Miljöpartiet, som självfallet (!) växer när miljöfrågor släpps av Centern?
Samma problem med okunskap om sitt partis historia, om än jag förstår att det finns en hel del som många vill glömma eller tala tyst om när det gäller Bondeförbundets första halva av 1900-talet. Läs i det fallet gärna: När skall Sverige göra upp, Norah4you 14 december 2012 , som vållar dagens Centerparti stora problem i och med att den ledande klicken, kanske för att de tror att de gör rätt i förhållande till sina numera avlidna partiföregångare?, fortsatt vill driva frågan om öppna gränser och fri invandring.
– Men det absolut viktigaste är att vi tar striden för fri invandring, säger Per Ankersjö (C), som ledde gruppen som skrev förslaget. Slutstriden om Centerns idéprogram är i full gång, Aftonbladet 15 februari 2013 Där far Ankersjö m.fl. helt ut på tunn is och lämnar sina väljare på fastland att välja om inför valet 2014 – antingen trots inre motstånd rösta på Sverigedemokraterna, vilket torde bli resultatet i många småkommuner i landet där arbetslösa, unga eller långtidsarbetslösa medelålders, sett att riksdag och regering trots stora problem med bostadsbrist samt arbetstillfällen kräver att kommunerna skall ta emot (och integrera) fler asylsökande samt invandrare som fått uppehållstillstånd än vad kommunerna får ersättning för och anser sig orka med. Samtidigt är det knappast kring Stureplan som Centerpartiet vinner väljare. För varje ny väljare som Stureplanscentern ‘värvar’, så förlorar Centern 2-3 väljare i landet till soffan av de som inte redan tagit klivet över till Miljöpartiet.
Ärligt talat undrar jag, moderat väljare, om flera i Centerpartiets nuvarande ledning är Centerpartister i själ och hjärta. Varför har de helt glömt bort att driva frågan om Rent Vatten? Centerns stora problem är att Centerns ledning inte verkar vara medveten om sina problem eller strunta i dem. Det straffar sig i längden.
TROTS att min gamle morbror, 95 år i år och som varit med om mycket, bl.a som bussbefäl med de ”vita bussarna” genom Europa i krigets slutskede och som även suttit 3 perioder på Sörmlandsbänken på 70-talet för just Centerpartiet skulle jag idag närmast applådera om dagens stollar till venterpartister åkte ur riksdagen i allmänhet och sprätten ”Fjädderlej” i synnerhet!
Dagens s.k centerpartister representerar INTE den gamla sortens RIKTIGA centerpartister!
GillaGilla
Tacka vet jag den tiden då Centern bildade koalition med Socialdemokraterna. Tage Erlander och Gunnar Hedlund verkade för landets bästa, inte för sitt eget. Gunnar myntade minst två uttryck. ”Man ska inte sälja skinnet förrän björnen är skjuten” och ”Centerpartiet har velat och kommer alltid att vela”
GillaGilla
Centerpartiet är mer eller mindre ockuperat av en ny generation som saknar kunskap om Centerpartiets grund. Det är himla trist att vi äldre centerpartister har låtit det ske utan att gripa in och styra upp det hela. Jag har tyvärr inga förhoppningar om nästa stämma heller. Nu har det publicerats ett antal artiklar och föredragningar om vad C ska göra för landsbygden framöver, men tyvärr bara i landsbygdstidningar typ Land. Så det handlar tydligen om stora kappvändarknepet just nu. Man försöker sälja både vedkorgar och hundvalpar (skrev jag om i mitt blogginlägg!)
GillaGilla
Nu tror jag lite mer än vad du hoppas på inför Centerpartiets nästa stämma. Kappvändarknepet hade kanske lyckats om Stureplanscentern lärt sig laga hålen i fodret innan de vände kappan! Men att laga så sömmen blir osynlig, de har inte den generationen lärt sig. Så tyvärr kanske du har rätt.
GillaGilla
(c) behöver dock inte känna sig ensam om att ha lämnat sitt ursprung bakom sig. ”För folkets väl” har ändrats till ”För vårat eget väl” hos de flesta politiker …
GillaGilla
Den curlade generationen förnekar sig inte…..
GillaGilla