Om det är sant, det rykte jag hörde i natt och som nu står i Svenska Dagbladet, så har UD och Carl Bildt i det tysta lyckats få Israel att bita i det sura äpplet. Carl Bildt förmodligen i nära samarbete med Löfven m.fl.
Alla svenskar från Ship to Gaza släppta, SvD 24 oktober 2012
Som jag skrivit innan Respektera Internationellt vatten, Norah4you 20 oktober 2012 Man kan tycka vad man vill om Ship till Gazas rättmätighet att försöka bryta den illegala blockaden som Israel orättmätigt lagt på Gaza och människorna där. Det handlar om principer.
* Israel äger INGEN rätt till Gazaremsan! De gränser som FN godkänt för Israel som Israels gränser är de enda som är lagliga!
Staten Israel och Palestinamandatet, Norah4you 23 maj 2010
* Såväl Palestinier som andra i omvärlden måste som minst godta, om än ovilligt, de gränser för staten Israel som FN godkänt.
Det är internationella avtal och beslut i FN, inte något annat som gäller!
Det finns gränser även på tokerier.
Tillägg 11.15 Stellan och de andra svenskarna släppta, sverigesradio.se 24 oktober 2012
Tillägg 11.54 Alla Ship to Gaza-svenskar släppta, DN 24 oktober 2012
25 oktober 06.22 Nu är alla svenskar hemma. Att som en del kalla dessa svenskar vänsteraktivister är att ta i….:
riksdagsledamoten Sven Britton (S), religionsforskaren Mattias Gardell och författaren Maria-Pia Boëthius – släppts
Alla Ship to Gaza svenskar släppta, GP 24 oktober 2012
Vi fick telefonsamtal och sms från Gaza och till och med radiokontakt med organisationer och människor som väntade på oss i Gaza.
– I ett sådant läge funderar man: Tänk om israelerna kanske vill ignorera oss och på så sätt får en propagandavinst. Det är ju en liten segelbåt med ofarlig last, där lasten är deklarerad av tullinspektionen på flera ställen. Släpp igenom dem!
– Men det blev inte så. Istället drar de ihop en exempellös militär styrka och genomför en fullskalig militär invasion. Beredd att åka igen, GP 24 oktober 2012
Göteborgsläkaren: De sköt med elpistoler, Expressen 24 oktober 2012
Ship to Gaza-aktivister hemma, SvD 24 oktober 2012
Sjoå tp Gaza-aktivister hemma igen, Aftonbladet 24 oktober 2012
Så finns det de som envist försöker hävda att det inte hade något med Sverige och svenska UD att göra. Samt Norge och Finland…. Kolla lite mer hur tongångarna gick från det stora landet i väster som inte ville ha upp den aktuella frågan på dagordningen i den jämna striden inför presidentvalet. För om inte Israel bitit i det sura äpplet hade den frågan inte varit möjlig att tiga ihjäl – den var på väg upp och det är bl.a. en stort antal nordiska ättlingar i swingstaterna. Kolla även lite mer de källor som vissa använder. Falsk historieskrivning har förekommit väl mycket från Israels sida i aktuell fråga. Det har t.o.m. påståtts att de hjälpsändningar som UN står bakom och som skickas via Israel är någon form av sanktionering av Israels blockad samt att Israel minsann varit vänliga nog att släppa igenom si och så många lastbilar per dag med hjälpsändningar. Någon måtta på 1984-bokens omskrivning av historia får det allt vara!
Sedan är det noterbart att svenska media för ovanlighetens skull har hållit låg profil och inte mött upp de ankommande svenskarna på stor presskonferens. Det var kanske en del av det som krävdes i gengäld.
FN godkänner inga gränser. FN erkände en gång den redan existerande staten Israel. Allt de sa 1948 etc. var enbart rekommendationer, ingen lag, och dessutom sa araberna nej till allting. Så kolla fakta.
Däremot har Israel gjort oändligt utan att vara lagligt tvungna, de levererar 3-400 fulla lastbilar PER DAG med varor till Gaza, de levererar gratis el och vatten som de inte har någon som helst skyldighet till. De låter Qatar exportera all eldningsolja de vill genom Israel.
Att svenska blockadbrytare släpptes har inte ett skvatt med Sverige att göra.
Vi har yttrandefrihet, men att vägra publicera när man rättar uppenbara lätt påvisade lögner är rätt grovt.
GillaGilla
Det är flera felaktigheter i det du skriver men den värsta av alla är att du påstår att FN har erkänt gränser för Israel. Det håller fn på att kontrolleras om Israel drog sig tillbaka till rätt linje mot Libanon. Du är ute och cyklar i det som i allt annat.
Svenskarna är heller inte blockadbrytare eftersom det är Israel som utan rättighet fortsatt att hävda olaglig blockad. Men det du skriver visar tyvärr att du inte har den kunskap du borde ha.
GillaGilla
norah4you,
Vi kan väl vara överens om att Israel är en legitim stat med av FN godkända gränser. Dessa är 1967 års gränser.
Tycker du att Hamas respekterar dessa gränser? När Gaza 2005 blev fritt och israelerna tågade ut därifrån, så tog det inte mer än 5 timmar innan man hunnit bränna upp de synagogor som Israeliska bosättare efterlämnat. Dagen efter började så raketbeskjutningen från Gaza in i Israel…..
GillaGilla
Nej vi kan verkligen inte vara överens om 1967 års gränser. Långt därifrån. Så är inte heller FN överens med Israel. De gränser som vi kan vara överens om är gränserna mot Egypten och Jordanien. De träffades det avtal om i fredsförhandlingar och har blivit internationellt godkända. Gränserna mot Syrien, Gaza och Västbanken är ingalunda godkända internationellt eller av FN. Libanons gräns mot Israel är just nu uppe till kontroll. Frågan är om Israel dragit sig tillbaka för mycket eller för litet i förhållande till den gräns som fanns mellan området när det blev uppdelat i samband med Osmanska rikets fall. Verkar vara både och. Totalt sett kan kanske Israel där vinna några antal 100 kvadratmeter.
Israel respekterar inte Gaza och Hamas respekterar inte Israel. Ingendera verkar förstå att det krävs som minst respekt för att det skall kunna bli fred. Någon Internationellt accepterad gräns finns inte mellan Gaza och Israel. Det stora problemet i längden är dock inte detta hur hemska ageranden som bägge sidor än står för. OBS båda sidor. Det stora problemet i förlängningen är vattenfrågan. I hela från Medelhavet bort till Jordanfloden är det så att det behövs stora mängder vatten av bra kvalité utöver allt annat för att det ens skall kunna finna någon framtid för t.ex. fortsatt fruktodling. Mineraliseringen i vattnet är i sig ett stort problem då det skapar jordförsämringar som kräver olika typer av åtgärder i sig. Åtgärder som inte är bra för grundvatten eller i förlängningen försämrar kvalitén på det vatten som skall bli dricksvatten. Om inte alla som lever i området kan hålla sams, så är det stor risk att samma problem händer en gång till som hände i området för dryga 1000 år sedan.
GillaGilla