• Hem
  • About
  • Asylrätt enligt FN:s Mänskliga Rättigheter
  • Theories of Science
  • Studier, tips med mera (uppdaterad jan 2015)
  • Rebloggarticles from Genetiker inkl. personal comments
  • Historia

Norah4you's Weblog

Thoughts from the Swedish Westcoast

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Vet du vad du skriver på?
Svenskättade eller vad? »

Karln har satt sig i kvicksand

16 augusti 2012 av norah4you

I det ögonblicket han tog sin in på Ecuadors ambassad. Han borde tagit reda på lite mer om engelsk lagstiftning och internationell rätt. England har full rätt att gå in på ambassaden och hämta ut en misstänkt brottsling om vederbörande försöker undkomma. England har full laglig rätt att stoppa en diplomatbil som han ev. skulle försöka smita med. Ingen Diplomatisk Immunitet skyddar en eftersökt person som försöker gömma sig eller fly. Vad värre är för Assange är att han troligen inte är medveten om att engelsk lag om han tas efter att han nu hållt sig undan domstolsbeslut på utlämning, betraktar honom som brottsling och att de dessutom i England är skyldiga att kolla med i det här fallet amerikanerna hur allvarligt de ser på det brott som Assange själv påstått sig rädd för att bli utlämnad från Sverige, som inte har liknande lagstiftning utan tvärt om inte får lämna ut vidare på samma sätt som England.

Karln har alltså själv genom att hålla sig undan utlämningsbeslut i Engelsk Domstol gjort sig till brottsling som kan falla under terror och sekretesslagstiftningar i England. Hade karln gått med på att åka över till Sverige och utfrågas av svenska utredare, så hade den situationen aldrig uppkommit. Att han var och är internationellt efterlyst för att han enligt gällande svensk och internationell lag skall följa domstolsbeslut på att ställa sig till förfogande för utfrågning, var betydligt mindre allvarligt än den situation han själv satte sig i när han klev in på Ecuadors ambassad. Bäst för honom själv är idagsläget att gå ut och överlämna sig till brittiska myndigheter. Gör han det frivilligt, så riskerar han inte utlämning från Storbrittanien eller Sverige till USA. Gör han det inte, så är det engelsk lagstiftning som gäller och då finns risken. Allt i enlighet med Englands terror- och sekretesslagstiftning och Englands avtal i dessa ärenden med USA.

Britterna hotar storma ambassad, GP 16 augusti 2012
Hotet: Storma huset och ta Julian Assange, Expressen 16 augusti 2012
Britterna hotar storma ambassad, SvD 16 augusti 2012 Karln har själv satt sig i sin sits. Sedan kan Wikileaks hävda att det är fientlig handling. Engelska lagar gäller i England precis som svenska lagar gäller i Sverige.
Ecuador: Brittiskt hot om att stega in och arrestera Assange, DN 16 augusti 2012
Britter hotar storma ambassad om Assange inte lämnas ut, Aftonbladet 16 augusti 2012

Den som sig i leken ger – den får leken tåla, sa de gamle. Det ligger mycket i det.

Ecuador: Tolkas som en fientlig handling, Expressen 16 augusti 2012 Somliga kan inte internationella lagar som går tillbaka på internationella avtal som är snart 200 år…. det betraktas som en fientlig handling att inte lämna ut en som av ett lands domstol dömts till utlämning till tredje land – Sverige. Att Assange gick in på Ecuadors ambassad innebar att Assange dessutom numera inte bara är internationellt efterlyst för utfrågning i Sverige utan av Engelsk domstol betraktas som brottsling för att han avvikit och inte ställt sig till myndigheternas förfogande när hans borgen tog slut i och med Engelsk domstols beslut att utlämna honom för förhör i svensk domstol. Karln gör sin situation värre och värre och ser mer och mer skyldig ut.

Tillägg 18.14 ”För varje dag sjunker aktningen för Assange.” Förlorare trots asylen, GP 16 augusti 2012 så är det. Den som inte kan ta ansvar för sina egna handlingar och inte är karl/kvinna nog att ta konsekvenserna, den personen är ett kräk.

Share this:

  • Reddit
  • Twitter
  • E-post
  • Facebook
  • LinkedIn

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Humaniora, Journalistik, Juridik, Okategoriserat, Politic, Samhällskunskap, Uncategorized | Taggad Assange, Brott mot utlämningsbeslut, Engelsk lagstiftning, Engelsk Terror- och Sekretesslagstiftning, Internationella avtal om utlämning, Svensk lagstiftning, USA, Våldtäktsanklagelser, Wikileaks | 14 kommentarer

14 svar

  1. på 16 augusti 2012 den 7:39 Varg i Veum

    Situationen hade heller aldrig uppkommit om svenska åklagare masat sig dit för att förhöra honom istället för att begära att han skulle komma till sverige för att bli gripen (vilket är standard i sverige).

    Eller gjort den oerhört lilla ansträngningen att säga att man inte kommer att lämna ut honom till USA om begäran skulle komma, om man nu inte har avsikter att hålla frågan om utvisning till USA öppen. Men inte ens en sån liten skitsak kunde man säga.

    GillaGilla


    • på 16 augusti 2012 den 7:49 norah4you

      Varg i Veum,
      många gånger har du bra inlägg på ena eller andra stället. Men här är du ute och cyklar.
      Assange är den som HAR haft skyldighet att inställa sig hos svenska myndigheter. Svenska myndigheter har ALDRIG haft någon som helst skyldighet att behandla honom annorlunda än andra som inte inställt sig efter domstolsbeslut. Det finns inte minsta fog att hävda att situationen inte uppkommit om, för svenska myndigheter har inte haft någon som helst skyldighet att dansa efter Assange pipa. I Sverige gäller svenska lagar. Regeringsformens 1 kap 2§ gäller. Assange har inte och kommer aldrig någonsin att som misstänkt ha rätten att diktera vad något lands lagstiftning skall utmynna i eller hur något lands lagar skall gälla!
      OM Assange inställt sig här i Sverige, så hade situationen inte uppkommit.

      OM Assange haft någon som läst svensk lagstiftning, så hade han också insett att det endast är om han under en ev. fängelsetid här, obs inte under häktning, skulle råkat ut för att USA och amerikansk domstol begärt honom utlämnad, som frågan överhuvudtaget skulle kunnat bli aktuell. Eller är han så ‘skyldig’ att han vet det ni hans fantaster inte vet att han räknar med att få avtjäna fängelsestraff? I så fall är karln en kruka.
      Dvs han måste först fällas och sättas i fängelse här. Inte ens då är det speciellt troligt med anledning av våra lagar som garanterar säkerhet för liv och hälsa vilket omöjliggör utlämning när någon t.ex. riskerar dödsstraff.

      För övrigt är det ingen skitsak det han gjorde. Sekretessbelagt material är inte något som skall ut på nätet. Men det är en helt annan fråga.

      GillaGilla


      • på 16 augusti 2012 den 8:50 Varg i Veum

        Det handlar alltså om principer just när det gäller Assange och hans välgrundade rädsla för vad USA kan ta sig till? Jag begriper bara inte varför det är så svårt för sverige att klart säga att när han blir gripen så kommer det endast att handla om de påstådda våldtäkterna och inget annat. Så svårt kan det inte vara. Är principerna viktigare än att få klarhet i anklagelserna mot honom?

        GillaGilla


        • på 16 augusti 2012 den 9:03 norah4you

          Assange är inte mer värd än någon annan. Samma lagar och principer gäller alltid. Varför anser du att undantag skulle göras för honom? För att han själv valt att bli en offentlig figur eller vad? Glöm det.

          GillaGilla


  2. på 16 augusti 2012 den 7:55 botwidb

    Oavsett vad man tycker om Assange, oavsett vad svensk lag säger, jag tror att en besök i Sverige med automatik ger honom en enkelbiljett till USA. Jag mins två egyptier som hämtades från svensk mark av amerikansk personal – med svensk rätt. De hade turen att inte hängas innan de fick upprättelse. Jag litar inte på svenskt rättsväsende.

    Framtiden kommer väl att visa vem som har rätt.

    GillaGilla


    • på 16 augusti 2012 den 8:08 norah4you

      Nej Botwid.
      Orsaken till att risken har funnits hela tiden när Assange varit i England, när som helst har amerikanska myndigheter kunnat begära och få honom utlämnad på mindre än en vecka eftersom delar av det material som han som ansvarig utgivare har ställt till förfogande faller under de sekretesslagstiftningar som finns i England och där England har avtal med USA om utlämning om USA så begär. Svenska lagstiftningar har att följa våra Grundlagar. Eftersom USA har dödsstraff och livstidsstraff som verkligen innebär livsstidsstraff krävs det krigsbrott eller bevisat terrorbrott, dvs något helt annat än som varit på tapeten när det gäller Assange, för att en ev. utlämningsbegäran skulle kunna resultera i annat än att svensk domstol möjligen skulle kunna sätta honom i svenskt fängelse men helt omöjligt att han om inte något nytt brott tillkommer och han skulle kallas till Haag-domstolen.

      Glöm inte bort att vi, Sverige, nekat att lämna ut ett antal betydligt allvarligare fall bl.a. sådana som stack från militärtjänst m.m.

      GillaGilla


  3. på 16 augusti 2012 den 11:32 Mikko

    Storbritannien kommer att förlora sin ambassad om dom gör det dom hotar med

    GillaGilla


    • på 16 augusti 2012 den 11:36 norah4you

      Snurre.

      GillaGilla


  4. på 16 augusti 2012 den 16:17 botwidb

    Visst är det en spännande utveckling:

    Patino uppger att Ecuador har kontaktat både Sverige och Storbritannien
    och begärt garantier för att Assange inte ska utlämnas till ett tredje land. Några sådana garantier har Ecuador inte fått enligt ministern.

    Man kan inte lita på Sverige, inte heller på Orsa kompani!

    GillaGilla


    • på 16 augusti 2012 den 17:09 norah4you

      Det Botwid är lögn och förbannad dikt. Finns ingen som helst risk att Sverige skulle kunnat lämna ut honom ens om USA så begärt, vilket de inte har. Det har Ecuador fått klara besked om. England däremot har helt andra lagar och dessutom avtal med USA som täcker möjlighet för mycket snabb utlämning.

      GillaGilla


  5. på 16 augusti 2012 den 16:46 Petter

    Om nu USA hade velat ha Julian ”gud fader den allsmäktige”Assange så hade dom nog begärt han utlämnad från Storbritanien direkt.Tror knappast att det är mindre risk för att så skall ske än om/när han kommer till Sverige.

    GillaGilla


    • på 16 augusti 2012 den 17:07 norah4you

      USA och England har ett gemensamt avtal om de som kan räknas som terrorister eller som lämnat ut sekretessbelagda handlingar (obs att i båda länderna till skillnad från här finns även brottsaspekten att ställa dem till öppet förfogande) Hade USA velat ha Julian Assange, så hade han varit på väg för länge sedan. I Sverige har vi inte alls den risken. Finns inte på kartan. Däremot är det så att Assange när han flydde in på Ecuadors ambassad i stället för att lämna över sig till brittisk polis begick ett allvarligt brott mot den Engelska lagen. Det i sig kan för England ställa saken i betydligt allvarligare dager i och med att Wikileaks haft Engelskt och Natomaterial som publicerats. Här hade karln klarat sig bra och fått åka hem till Australien. Fast på sitt sätt verkar det som om han är rädd att Australien skall utlämna honom. Kan tyvärr inte Australiensisk lagstiftning. Nu har karln hamnat i riktig kvicksand på grund av eget vållande.

      GillaGilla


  6. på 16 augusti 2012 den 17:54 botwidb

    Du har nog rätt nora4you, jag citerade bara TEXT-TV. De får oftast sina uppgifter från TT, som jag betecknar som ett Svenskt desinformationcentrum. Hur som helst, TEXT-TV syftar på ett uttalande av Ecuador´s utrikesminister. Detta artar sig till en riktig spion-härva och det är det ju i grunden.

    GillaGilla


    • på 16 augusti 2012 den 18:15 norah4you

      Ska jag vara ärlig, så hade jag gärna sett att karln blivit åtalad för medhjälp till spioneri och det på ett stort antal länder. Men inte ens om han blivit det, så hade det varit möjligt för Sverige att utlämna honom för så vitt inte Haagdomstolen fann skäl att knyta hans agerande till begått krigsbrott. Vilket är långsökt men han hade då inte hamnat i USA i så fall.

      GillaGilla



Kommentarer är stängda.

  • Sök inlägg

  • Senaste inläggen

    • Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
    • Reblogg från Harkling: Censur på Bokmässan
    • A link to Australian Working Dog Resque
    • Telia, vakna upp det är 2016 nu!
    • Rebloggat från Harkling: Röd journalistik – mer åsikt än kunskap?
    • Utanförskap börjar i hemmet! (uppdaterad 19 Augusti 2016)
    • Utanförskap ingen ursäkt för att bränna bilar!
    • Största misstag? Aida Hadzialic (S)?????
    • Sverige var fantastiskt…. och vårt Försvar var gott.
    • Stopp och belägg. Kvinnor kan, vill och törs 2016 precis som på 70-talet
  • Senaste kommentarerna

    • norah4you om Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
    • non-PKman om Utdrag samt länk till Harkling: Gängkriminaliteten i Göteborg
  • Mest lästa inlägg

    • Svenskar bara naiva eller vad?
    • Måttlighet inte nykterhet en dygd?
    • Fakta om Jorden - Klimattroende glömt.....
    • Att vara stolt över sitt kulturarv,
  • Kategorier

  • Sidor

    • About
      • Aktuell debatt
        • Aktuell debatt 2014
        • Aktuell debatt t.o.m. 2013
        • Barn, föräldrar och samhället
          • Curlingföräldrar
          • V70-föräldrar
        • Eftervalsdebatt Val 2014
        • Finansstupet
        • Göteborgsröran
        • Klimathotet
          • Geologi
          • Några fakta o källor CO2-troende glömt
          • When the fox counts the chickens….
        • Mellanöster
        • Miljöfrågan
          • FAKTA SOM ALLA BÖR KÄNNA TILL
            • FACTS FOR EVERYONE TO BE AWARE OF, even those who believe in the CO-2 threat
          • Rent vatten
            • Verkligt problem – Rent Vatten
          • Stormen Sandy
        • Miljöfrågan – Rent vatten
          • Arktis historia
          • Fakta om jorden
          • True history of Greenpeace
        • Val 2014 Sverige
        • Yttrandefriheten
          • Fri- och Rättigheter BEGRÄNSNINGAR
          • When God gives love
    • Asylrätt enligt FN:s Mänskliga Rättigheter
    • Historia
      • Grönland
      • Teodrik/Theoderic den store
      • Vreta Klosters kungahistoria
    • Rebloggarticles from Genetiker inkl. personal comments
    • Studier, tips med mera (uppdaterad jan 2015)
      • Samhällskunskap
      • Studietekniska tips m.m.
        • Kurslitteratur och tilläggslitteratur
        • Matematikex. från 1 klass Realskolan
    • Theories of Science
      • Begreppsteori
      • Källkritik, källanalys sammanhang
      • Källkritisk analys – Sanning och konsekvens
      • Värdegrundteorier
  • Skriv in din epostadress för att prenumerera på den här bloggen och därmed få information om nya inlägg via epost.

    Gör som 256 andra, prenumerera du med.

Skapa en gratis webbplats eller blogg på WordPress.com.

WPThemes.


Integritet och cookies: Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du deras användning.
Om du vill veta mer, inklusive hur du kontrollerar cookies, se: Cookie-policy
  • Följ Följer
    • Norah4you's Weblog
    • Gör sällskap med 95 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Norah4you's Weblog
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
%d bloggare gillar detta: