Sverige har sedan slutet av 1950-talet genom Socialdemokratiska regeringars beslut fram till 1976 och med borgerliga omväxlande med Socialdemokratiska regeringar därefter haft och har stort handels- samt även utbildningsutbyte med Saudi Arabien.
Att sitta på en icke existerande tron i ett glashus och kasta sten för subjektiva värderingar om vilka företag som utifrån att de aldrig skulle handlat direkt eller indirekt med Saudi Arabien, det är att snacka i nattmössa och förvisso är det tillåtet att vara dum, men förbaskat dumt att visa upp det. Enda västerlandet som lyckats få Saudi Arabien att bit för bit förändras och förstå behov av ökad demokrati där detta aldrig varit känt, är Sverige. Svenska politiker från vänster till höger har gjort mer för demokratins för dem stora men för oss små framsteg i Saudi Arabien än de stått på barrikaderna för att försvara demokrati i all form här hemma.
Så det finns en ambulansleverantör som säljer militärfordon till Saudi Arabien. SO WHAT?????? Det hör inte hemma på ett regionsråds bord att avgöra vad som tillåts och inte tillåts när det gäller utrikeshandel. Militärfordon är per definition innan de utrustats på annan plats inget vapen!
Ambulansleverantör säljer militärfordon, GP 7 augusti 2012
bör kanske lägga till Socialdemokratiska regionråd till listan på de som behöver ställa sig frågan Vad är historiekunskaper kära riksdagsmän, Norah4you 11 april 2012
Svensk press smutsar ner insidan av huvudet på det svenska folket. Det finns många exempel.
http://erixon.com/blogg/2012/08/dn-sprakror-for-islamistiska-extremister/
GillaGilla
Smutsar ner och smutsar ner. Neutrala är de inte. Den saken är klar. Sedan kan var och en ha en åsikt om det ena och det andra. Men beroende på vad som är politiskt korrekt har möjligheter för såväl ena som andra sidan varit minimala beroende på vilka som suttit som chefredaktörer sedan 70-talet. Det började tidigt.
GillaGilla
Det går dock bra för politikerna att köpa spårvagnar från en tillverkare som i samma koncern tillverkar pansarvagnar, kanoner etc. (Ansaldobreda resp Oto Melara)
GillaGilla
Du har så rätt Christer,
inte nog med att det går då. De köper spårvagnar som de inte ens ställt krav i kravspec skall klara Sveriges vinterförhållanden än mindre kraven som finns för att köras utan extra slitage här i Göteborg. Det där med skygglappar. Vad är det?
GillaGilla