I den historielösa flumskolans kölvatten har kunskaperna i nutidshistoria och samhällskunskap smält som isbitar i ljummet vatten. Se Mats Engström, ledarkrönika Aftonbladet 20 juli 2009
Allra först Aftonbladet, så borde Era journalister ha haft så mycket kunskap med sig från Grundskolans samhällskunskapslektioner att de förstått skillnaden på Säkerhetspolis, Militärunderrättelsetjänst och vanlig polis/tull etc. Det som är det viktiga oavsett i vilket land eller om landet är demokratiskt eller odemokratiskt, är att hemlig underrättelsetjänst av naturen är och måste vara HEMLIG! Att den finns är helt lagligt och har stöd både i Regeringsformen, Europakonventionen samt i de Mänskliga Rättigheterna!
Så långt Aftonbladet borde Ni kunnat finna kunskap bland Era journalister. Ni borde också haft vett att sopa framför egen dörr. Det är nämligen som så, att gränsfall och tvetydigheter i vilka som fick och i verkligheten avlyssnades ökade under Olof Palmes tid vid makten. Inte var det mindre under Göran Perssons regeringstid heller. Det var först när Alliansen trädde till som den vidsträckta rätten a la vilda västern började regleras!
Grundkunskap som borde funnits hos Aftonbladet:
Läs gärna om grupper, kriterier etc, som Socialdemokratiska regeringen ansåg behöva signalspanas på 1970. De finns presenterade i
Slå upp bilaga 1 och läs hur många svenska myndigheter som fått avlyssna och kontrollera oss svenskar INNAN vi får FRA-lagen.
Gå sedan till sidan 80 och se vilka organisationer som Socialdemokratiska regeringen gav tillstånd till att avlyssna, och som fram till Alliansregeringen gjorde ändringen år 2007:664 fortsatt fick avlyssnas.
Från SOU 2002:89 sid 80
“A. REVOLUTIONÄRA ORGANISATIONER: 1. KFML och KFML(r). Häri inbegripes De Förenade FNL-grupperna (DFFG) dock endast i den mån dessa fungerar som rekryteringsbas för KFML, 2. Marxist-leninistiska Kampförbundet (Stödorganisation för KFML), 3. Svenska Clartéförbundet, 4. Studerande för ett demokratiskt samhälle (SDS), 5. PAXVCO i Lund.”
B. ANARKISTISKA ORGANISATIONER: 1. Svenska Anarkistförbundet, 2. Kommittén för lika lön, 3. Anarkistfederationen i Sverige, 4. Anarkisterna i Stockholm
C. TROTSKISTISKA ORGANISATIONER: 1. 4:e Internationalen, 2. Bolsjevikgruppen, 3. Fria Fackföreningfolket (FFF), 4. Förbundet Kommunist, 5. Kommunistiska Arbetsgruppen, 6. Marxistiska Arbetsgruppen i Hägersten, 7. Revolutionära Marxister
D. NAZISTISKA ORGANISATIONER: 1. Nordiska Rikspartiet, 2. Frisinnade Unionspartiet/ Nordisk Ungdom, 3. Nysvenska Rörelsen
E. VÄRNPLIKTSVÄGRARORGANISATIONER: 1. Motståndsgruppen
För närmare diskussion om rimligheten att ta upp vänsterorganisationerna se bl.a. Hjort, Magnus. Den farliga fredsrörelsen (SOU 2002:90) och Hotet från vänster (SOU 2002:91). Angående högerorganisationerna se Lampers, Lars Olof: Säkerhetspolisens övervakning av högerextremism 1980-2001. Sekretariatsrapport till Säkerhetstjänstkommissionen 2002…
SOU 2002:89 var en statlig offentlig utredning vars innehåll många vänsternissar verkar föredra att glömma! skrev jag i
Signalspaningen socialdemokraterna talar tyst om, Norah4you 23 december 2008
Se även: FRA-motståndarna flumskolans senaste offer, Norah4you 4 februari 2009
Det verkar vara du som inte förstår skillnaden på militär underrättelsetjänst, och ett kriminellt spionerande, och i många fall förföljande av människor med avvikande politisk åsikt.
Som nu när Sverige deltar i ett illegalt krig utvecklats till att omfatta hela befolkningen.
Det har inget stöd i någon av lagsamlingarna, varken i Regeringsformen, Europakonventionen, eller de Mänskliga Rättigheterna.
Nu finns det inga tvetydigheter, ingen tvekan; vi har en kriminell regim, som saknar legitimet.
Jag ser att du stöder den, med samma respekt för befolkningen, och lagarna du nämner, som angivarna i DDR.
Och med samma dumhet, du skriver ju rätt ut att det minsann inte är något fel på underrättelsetjänster i odemokratiska stater.
STASI, KGB, CIA, och andra mördarorganisationer är alltså fullt i enlighet med de uppräknade lagarna enligt dig.
Tack för upplysningen.
GillaGilla
anonymous, det är nog bäst för Dig att Du läser på Din historia och min blogg. Fick min frivillig utbildning på F11- resten kan de som vet tänka själva för jag flög inte eller servade plan!
Militärunderrättelsetjänst OCH säkerhetspolitisk underrättelsearbete SKER och har SKETT helt lagligt. Före Alliansens FRA-lag SOM BEGRÄNSAR inte ökar signalspaningen och som gjort att det nu finns demokratisk kontroll, före dess var det vilda västern. Gränsfall ja, men lagen tillät att tredje person som råkade använda samma telefon, mobil, bredbands- eller modemuppkoppling eller mobilt bredband, också registrerades OCH utifrån våra arkiveringslagar fanns kvar i registren. NU måste tredje persons som trots mycket skärpta begränsningar ändå hamnar i filtret, den personens uppgifter MÅSTE omgående förstöras. Kontrollen för detta ligger bl.a. på JO, JK och Datainspektionen!
Försök inte med mig! Alliansen är INTE kriminell – de som påstår detta har inte gjort sin hemläxa!
GillaGilla
Alliansen är lika kriminell som alla andra regeringar som använder ev. terrorist hot som anledning att införa horribla övervakningslagar som drabbar helt oskyldiga människor och är i högsta grad inrtigritetskränkande!
Det finns också helt klart en oehörd stor risk för ändamålsglidning så därför skall vi inte ha några ”allmänna” massavlyssningslagar och personuppgiftsinsamlande!
Vi skall inte ha någon avlyssning utom i de fall det finns en stark brottsmisstanke mot en specifik person och då skall detta beslutas av en riktig domstol!
GillaGilla
Kent Karlsson, Alliansen är INTE kriminell. Tveksamt om Ingvar Carlssons regering trots att de ärvde en hel del gränsfalls övervaktningar skulle kunna kallas det heller.
Det finns inte längre massavlyssning, det som finns är att de sökningar som avgränsar vilka som kan/får analyseras tack och lov är demokratiska efter FRA-lagens införande. Innan var det som sagt vilda västern. Om t.ex. socialdemokraterna i stället för att låta Ebbe Carlsson på sin tid göra all möjlig typ av kontroll av avlyssning, hade beslutat att samma sökkriterier och kontroller skulle gjorts av statlig myndighet, så hade det varit lagligt medan Ebbe Carlssonaffären var helt olaglig.
Det finns stora tunga skäl, som många av oss är helt klart medvetna om utifrån det vi själva sett och upplevt, att säkerhetspolisen får sina avlyssningar. Där råder det ingen som helst tvekan om att Sverige varit och förmodligen fortfarande är mer utsatt än vad Du och andra förstår.
GillaGilla
Upp till bevis, vilka konkreta terroristhot finns det mot Sverige?
På vilket sätt är FRA och datalagringsdirektivet demokratisk?
Förväntar sig FRA att ev. terrorister kommer att skriva i klartext ”nu skall vi pränga…”?
Tror inte ni som tror er vara så mycket klokare än vi icke politiker att terroristerna kommer att använda sig av andra icke avlyssningsbara sätt att kommunicera när alla dessa avlyssninglagar införts i hela EU?
Ser du ingen fara i att en ändamålsglidning kan ske?
Istället för att i rädsla för muslimer bygga murar,
massavlyssning bla., vore det inte bättre att göra som det verkar att Obama gör, sträcka ut en hand till den muslimska världen?
Kunde vara på plats att västvärlden bla. tog i på skarpen med Israel som de behandlar Palestinierna! Som Israel och USA tidigare behandlat den muslimska världen är det de själva som skapat grogrunden för terrorism!
Så när får vi höra Bildt offentligt i skarpa ordalag fördöma Israels behandling av palestinierna?
Så avslutningsvis, vi skall inte ha någon avlyssning annat än vid en konkret brottsmisstanke mot en eller flera specifika personer och den avlyssningen skall beslutas av en domstol (en riktig domstol, inte en FRA light version)!
Och återigen vilken regering som än inför sådana här horribla lagar är i folkrättslig (så som jag och flertalet andra människor anser att det ordets innebörd skall betyda) mening kriminella!
Sedan har du rätt till din åsikt om att det inte är så liksom jag och andra människor har rätt till våran om att det är så!
Resultatet om merparten av Sveriges åsikter i den här frågan lär ju visa sig i valresultatet nästa år!
GillaGilla
1. Jag vet inte var i Sverige Du bor. Inte heller vet jag om Du är helt blind och döv eller går med skygglappar för ögonen. En sak vet jag däremot, och det är att det finns utomparlamentariska grupper i verksamhet i den del av Sverige jag bor, som syn och som utgör fara helt i enlighet med det som står som undantag i Regeringsformens regler för undantag av rättigheter. Senast idag var sådana synliga.
2. Datalagringsdirektivet är ett slag i luften eftersom varje supplier redan skall ha lagrat samma uppgifter längre tid än direktivet stadgar eftersom vi här i Sverige har ett avtal som alla i Sverige verksamma supplier, observera att även om Du har icke-svensk supplier, så gäller detta även för de uppkopplingar av telefon, modem, bredband och mobilt bredband som används INNAN du får kontakt över nätet med utländsk supplier. Avtalet ingår dels i de lagstadgade bitarna för telefon och mobil här i Sverige och kan indirekt utläsas av det finstilta som Du tydligen glömde läsa när Du skaffade Dig internet. Att det fungerar så har jag i mitt eget kök bevis för eftersom jag behövde ha fram exakt tidpunkt för en viss uppgift. Det kan man som kund beställa av sin supplier.
3. Bildt har redan sagt ifrån till Israel. Skarpa ord. DN 28 dec 2008 kl 14.52 se min kommentar på
Israel och Gazafrågan, norah4you 28 dec 2008
Nu skall Du avslutningsvis veta att när det gäller Israel och Gaza, liksom när det gäller terrorism och industrisabotage/industrispioneri, är inget så enkelt som det kan verka. Tack och lov för att vi har en duktig säkerhetspolis och militärunderrättelsetjänst samt att FRA gör sitt jobb nu under demokratiska former där JO, JK och Datainspektionen har laglig rätt att kontrollera verksamheten. Under socialdemokraternas tid, så var det endast regeringen som hade full insyn och kontrollmöjlighet. Inte ens utskottens medlemmar hade rätt att få annat än sammanfattande redovisning.
GillaGilla
Jag bor i södra Sverige, Småland närmare bestämt och är varken blind eller döv och har heller inga skygglappar på!
Jag kan också upplysa dig om att jag inte är vänster eller höger, röstade på Piratpartiet i EU-valet och kommer så också att göra 2010!
Jag har förstått att du är inbiten anhängare av övervakning och inte ser någon som helst risk för ändamålsglidning och missbruk av dessa övervakningslagar!
Jag förstår också att du är en stark Alliansanhängare med relativt hög utbildning och inte så stor anhängare av den politiska vänster-sidan och människor med lägre utbildning från vänsterns ”flumskola”!
Du har en något nedlåtande ton mot människor som inte tycker som du, en tråkig egenskap som vissa människor besitter!
Jag vet att teleoperatörerna lagrar uppgifter, men den stora frågan är vem som skall få tillgång till dessa uppgifter och på vilka grunder!
Det är bla. det frågan handlar om!
För att FRA, Datalagringsdirektivet, IPRED och andra framtida övervakningslagar skall vara demokratiska krävs det att svenska folket får säga sitt i en folkomröstning!
Det är demokrati
Demokrati är inte att det klubbas igenom i en rasande fart med partipiskan vinande över de inom allians som hade fräckheten att ha en åsikt motsatt partiledningens (läs statministerns)!
Men som sagt svenska folket få säga sitt om Alliansens införande av dessa övervakningslagar och övriga politik 2010!
Att vi här i Europa stänger in oss och övervaka alla och envar och med det tror oss slippa terroristattackerär väldigt naivt, för att inte säga korkat!Fångar vi några terrorister med våra övervakningslagar, står det många flera i kö!
De kommer bara att hitta andra sätt att kommunicera, sätt som inte går att övervaka!
Att bygga broar istället för murar skapar förutsättningar för en värld där grogrunden för extrema grupper raseras!
Var Bildts uttalande enbart på utrikesdepartementets webbplats?
Det var inte särskilt skarp i mitt tycke!
Skickades ingen skarp not till Israel?
Uttalandet gällde bombningarna inte Israels dagliga terror av Palestinierna!
Om man förtrycker en grupp människor under lång tid får så blir det till slut en motreaktion!
GillaGilla
Bildts uttalande skedde med journalister närvarande.
När det gäller teleoperatörerna, så har DU redan från första dagen Du tecknat ett abonnemang i det finstilta godkänt att de får lämna det vidare till sina samarbetspartners och offentlig myndighet som begär ut detta. Den nutida diskussionen är i detta fallet nästan 70 år för sent ute. Dvs det fanns med innan 1942 års signalspaningslag och finns med i villkoren än idag.
Nej det är inte naivt att övervaka. Antar att Du själv hade haft annan uppfattning om Du hade varit en av de få i trappuppgångar som haft kontrakt med militären även om Du bara varit skrivbordsbiträde av ena eller andra slaget, eller jobbat på ett säkerhetsklassat företag och de enda som gång på gång under ett stort antal år fått påringning i samma trappuppgångar, obs flera bostadsorter, av tavelförsäljare, mattförsäljare m.m. från östländer eller andra misstänkta länder varit de som råkat ut att få sin ringklocka ringd på. Värst och mest markant var det under 1986-87 då de 13 av de som bodde i vår trappuppgång inte stördes men vi som hade sådant arbete/frivilligarbete råkade ut för detta varje månad!
För att inte tala om varifrån de kommer som kontaktade och kontaktar politiskt aktiva. Öppna ögonen så ser Du att saker inte är så svarta och vita som Du tror Kent Karlsson.
Säpo och Must gör ett bra och viktigt jobb. Så också FRA
GillaGilla