• Hem
  • About
  • Historia
  • Miljöfrågan – Rent vatten
  • Studier, tips med mera
  • Aktuell debatt
  • Göteborgsröran

Norah4you's Weblog

Thoughts from the Swedish Westcoast

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Naiva vänsternissar
Naiva vänsterdrömmare »

Inte blir vettet bättre

23 juni 2012 av norah4you

om någon som för fram en båt har en sup bakom västen. Än mindre om den tagit en för varje ben. Som jag skrivit i kommentarerna till Sjöfyllerilagen måste anpassas till sjölivet, Magnus Starck ordförande föreningen Båtfolket, GP Debatt 22 juni 2012

”En person behöver inte vara redlös för att vara klart olämplig att framföra båt efter att ha druckit alkohol.” Skrivet 22 jun 2012 20:47 Inger E(norah4you)
resp:
….Det är en skam att det finns någon som tror att man kan dricka och reagera lika snabbt och säkert till sjöss som om man bara druckit en mellanöl till sillen utan att ta nubbe. Skrivet 22 jun 2012 13:11 Inger E(norah4you)

men i övriga kommentarer, läs dem och begrunda, så finns det alltför många som tycks tro sig vara världens bästa båtförare (har alla ens skepparexamen) och verkar tro sig vara ensamma på sjön.

Verklighetens berättelser om vad som hände på sjön och i ‘våra’ smultronställen runt svenska kusten talar ett annat språk. Ett språk som i klartext ger svaret: Alkohol till sjöss gör inte vettet bättre.

Innan jag går vidare, så kanske jag skall göra klart att jag inte är nykterist och att jag dagen innan midsommar själv tog en snapps till sillen. Men jag åkte kollektivt. Jag skulle aldrig sätta mig bakom en ratt eller framföra båt eller bil efter att druckit annat än lättöl. Har man tillbringat större delen av sina somrar under sina 62 levnadsår i kustsamhälle på Västkusten, så har man fått det med sig från det man följde med farfar ner till ljugarbänken. Har man sett de som skadats av snabbt framförda båtar, så säger man: Det är försent när olyckan varit framme att få stopp på galenskapen med alkohol till sjöss.
Det går att ankra i lämplig hamn och låta bli att ta båten vidare innan man är nykter!

Vårdslöshet i trafik är rubriken på en av de allvarliga olyckorna där en kvinna skadats svårt. Har ingen aning om den som framförde båten i fråga hade eller inte hade druckit sprit, men en sak vet jag – det är lättare att se klippor och gira om man är nykter. Kvinna allvarligt skadad i båtolycka, GP 22 juni 2012 Det kan vara svårt nog att framföra en snabb båt i främmande vatten. Inte behöver väl någon öka risken för grundstötning? Det är sjölivet som måste anpassa sig efter verkligheten inte lagarna!

Man greps på sjön efter båtjakt, GP 22 juni 2012 Tja den mannen visade sig blåsa positivt. Men det måste varit sättet han framförde båten på som fick sjöpolisens och vanliga polisens ögon på honom. Helt korrekt.

Midsommar har varit stökig på många håll i landet. Även om du som läser detta anser dig själv kapabel att avgöra om du kan framföra en båt eller bil efter att ha druckit, tror du verkligen att ‘Alla andra’ kan det? Tror du inte att mer än en satt sig i båt i onyktert tillstånd? Ta ditt ansvar och stå upp för att ingen bör framföra fordon efter att ha druckit.

Midsommar med fylla bråk och rån, GP 22 juni 2012
Våldsam midsommar runt om i Sverige, Expressen 23 juni 2012
Kvinna allvarligt skadad i båtolycka, SvD 22 juni 2012
Midsommar med fylla bråk och rån, SvD 23 juni 2012
Midsommar med fylla bråk och rån, DN 23 juni 2012
Så stökig var midsommar, Aftonbladet 23 juni 2012

Tillägg 11.02 Midsommar med fylla bråk och rån

Tillägg 13.05 Rammade polisen och kustbevakningen, GP 23 juni 2012

About these ads

Share this:

  • Dela
  • Google +1

Publicerat i Humaniora, Juridik, Okategoriserat, Politic, Samhällskunskap, Svea Rikes Lag, Uncategorized, Utbildningspolitik | Taggad Alkohol, Alkohol till sjöss, Båtolyckor, Fylla i hamnar, Midsommarfylla, Sjöfyllerilagen | 3 kommentarer

3 svar

  1. den 23 juni 2012 den 7:54 havetsblogg

    Du är inte ute å seglar du heller, och tack för kommentaren i mitt inlägg, även om den var kort och rakt på sak :)


  2. den 24 juni 2012 den 4:31 Mikael Holst Mattsson

    En bil som kör i 50km/h motsvarar en båt som kör i 26 knop. Vill ändå påstå att den stora, stora merparten av samtliga som är ute och kör båt; dels på dagen (nyktra) och på natten (öbor på väg hem) kör långt under 26 knop. Lååångt under 26 knop… det är självklart att man i de höga hastigheterna skall vara nykter (en förutsättning?) men att puttra fram i en snipa, en ”vanlig” motorbåt eller segelbåt är en helt annan femma.

    Nä, 0,8 (eller var det 1,0) för grovt sjöfylleri räcker gott och väl.

    Vad det gäller sjövett har jag seglat på västkusten i hela mitt liv och mängden båtar i kombination med att folk inte har något större sjövett/utbildning för att framför båt är den stora förklaringen till problem på sjön: inte alkoholen.


    • den 24 juni 2012 den 4:44 norah4you

      Du må ha seglat hela ditt liv. Mycket om sjön och sjövett har du ändå inte lärt dig. Inte heller har du tagit till dig alla de olyckor, de allra flesta kallas ‘små’ men orsakar skador för livet för många badande och många skador på andras båtar, som händer i de flesta hamnar längs Västkusten även om de inte vållar rubriker. Händer varje år. 0,2 är rätt gräns. Allt annat visar bara på att där spriten går in går vettet ur som de gamle redan på 50-talet sa om de sommargäster som drack och satte sig i båtar med betydligt mindre motorer. Väx upp. Sprit hör inte hemma till sjöss!



Kommentarer inaktiverade.

  • Sök inlägg

  • Senaste inläggen

    • Grundligt utrett? Dummaste hittills!
    • Ny engelsk översättning i Norah4history
    • Ibland blir jag arg
    • Ibland undrar man
    • Nej till all brytning av uran
    • All frihet är villkorad
    • Arg ung man
    • Fult påhopp på kungen, igen…
    • Från sk. visselblåsare till ren spion
    • Facebook ljög
  • Senaste kommentarerna

    • norah4you on Grundligt utrett? Dummaste hittills!
    • Bengt on Grundligt utrett? Dummaste hittills!
  • Mest klickade

    • aftonbladet.se/senastenyt…
    • norah4you.wordpress.com/a…
    • norah4you.wordpress.com/2…
    • stockholmskallan.se/index…
    • expressen.se/gt/fick-inte…
    • aftonbladet.se/nyheter/sv…
    • norah4history.wordpress.c…
    • norah4you.wordpress.com/a…
    • newsmill.se/artikel/2012/…
    • dn.se/nyheter/sverige/ose…
  • Mest lästa inlägg

    • Ibland undrar man
    • Nej till all brytning av uran
    • Grundligt utrett? Dummaste hittills!
    • All frihet är villkorad
    • Ibland blir jag arg
    • About
    • Ny engelsk översättning i Norah4history
    • Tiggarna inte ärliga
    • Arg ung man
    • Helt rätt Kungen!
  • Kategorier

  • Sidor

    • About
    • Aktuell debatt
      • Finansstupet
      • Klimathotet
        • Geologi
        • When the fox counts the chickens….
      • Mellanöster
      • Miljöfrågan
        • FAKTA SOM ALLA BÖR KÄNNA TILL
          • FACTS FOR EVERYONE TO BE AWARE OF, even those who believe in the CO-2 threat
        • Rent vatten
          • Verkligt problem – Rent Vatten
        • Stormen Sandy
      • V70-föräldrar
      • Yttrandefriheten
    • Göteborgsröran
    • Historia
      • Grönland
      • Teodrik/Theoderic den store
      • Vreta Klosters kungahistoria
    • Miljöfrågan – Rent vatten
      • Arktis historia
      • Fakta om jorden
    • Studier, tips med mera
      • Begreppsteori
      • Källkritik, källanalys sammanhang
      • Källkritisk analys – Sanning och konsekvens
      • Samhällskunskap
      • Studietekniska tips m.m.
        • Kurslitteratur och tilläggslitteratur
        • Matematikex. från 1 klass Realskolan
      • Värdegrundteorier
  • Skriv in din epostadress för att prenumerera på den här bloggen och därmed få information om nya inlägg via epost.

    Join 84 other followers

Blogga med WordPress.com.

Tema: MistyLook av WPThemes.


Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 84 other followers

Powered by WordPress.com