• Hem
  • About
  • Historia
  • Miljöfrågan – Rent vatten
  • Studier, tips med mera
  • Aktuell debatt
  • Göteborgsröran

Norah4you's Weblog

Thoughts from the Swedish Westcoast

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Vad göra? Enkelt!
Alla vill inte studera mera »

I 25 år? NEJ mer än 40 år!

25 april 2012 av norah4you

Någon undrar säkert hur kan Norah igen känna till detta? Enkelt. Jag har för säkerhets skull gjort en djupdykning i min omfattande samling av arbetsintyg och arbetsbetyg. Omfattande? Dels jobbade jag sommartid bl.a. på Viak AB Linköping, dels hade jag under åren från 1968 fram till 1981 oftast minst ett extra jobb vid sidan av heltidstudier+deltidsarbete eller tvärt om heltidsarbete + deltidsstudier + extra jobb samt även politisk aktivitet. Har sällan lämnat fullständig CV för det jag lämnat fram har varit väl mycket för många ändå, när jag slutat fick de ofta ersätta mig med mer än en och en halv tjänsteman….

Nog om detta. I början av andra hälften av 60-talet jobbade jag en sommar på Viak AB Linköping. Mest på geotekniska samt kartavdelningen, lärde mig hantera teodolit redan som 5 åring så och rita på ritbord. Då var ett av de första uppdragen som Viak hade utomlands geotekniska undersökningar i Saudi Arabien med FN:s och Erlander regeringens goda minne. September 1971 jobbade jag på annat ställe med dataregistrering, dataprogram etc som resulterade i det första 1×1 meter plotter’kartbild’ för inte det första men ett senare bergrum. Så om Sjöstedt vill att Alliansregeringen skall lägga fram allt på bordet tillåter jag mig betvivla att de har kunskap om var allt material finns. SvD har lyckats komma 25 år tillbaka men tappat tråden bakåt samtidigt som det senare nämnda företaget flyttades och arkivet hamnade någon annanstans. En del av geotekniska materialet hittade jag 1992-92 på SGI i Linköping. Annat på Landsarkivet i Vadstena. Men det mesta torde det svenska företag som fick ansvaret för byggnationerna ha fått till sig om det inte finns i något hemligt arkiv men det är osäkert.

Så vill Sjöstedt ha full redovisning, så är det bra om han är troende och kan tala med de som finns på ‘andra sidan’. Mig veterligt är större delen utom en icke svensk som höll i ett av uppdragen, över 80 år och sa förra sommaren att han planerar att pensionera sig vid 85 års ålder, borta sedan länge. Av nutida politikerna som tillhör de äldre pensionerades skara, skulle möjligtvis någon från finanssidan kunna ha varit med….. Lycka till i de eftersökningarna :P

Sjöstedt: Regeringen måste redovisa allt, SvD 25 april 2012
Sverige gav Saudierna hemlig hjälp i 25 år, SvD 25 april 2012 mycket mycket längre än så…………

Tillägg 18.51 Fick just syn på att Kjell-Olov Feldt som jag misstänkte ovan kunde ha kännedom Feldt: Såg det inte som försvarsanläggningar, SvD 25 april 2012 Nej varför skulle han det? Utom de anläggningar som byggdes i samband med flygplatsen i Riyad, om vilka jag inget vet, så vet jag att flera av de tidiga bergrummen var till för oljeförvaring. Har t.o.m. sett foto inifrån ett en gång för länge länge sedan. Avsevärt längre sedan än 25 år…..

Tillägg 22.47
Svensk Saudihjälp under jord i 25 år, DN 25 april 2012
Hemligt avtal med Saudierna i 25 år, Expressen 25 april 2012 ……. är grävande journalister inte på modet längre eller ger de upp för tidigt ;-)

About these ads

Share this:

  • Dela
  • Google +1

Publicerat i Byggbranschen, Historia, Humaniora, Journalistik, Juridik, Okategoriserat, Uncategorized, Utrikespolitik | Taggad Alliansen, Bergrum, Erlanders regering, Jonas Sjöstedt (v), Sverige Saudiarabien historik, Sverige-Saudi Arabien avtal 2005, Sveriges Regeringar |

  • Sök inlägg

  • Senaste inläggen

    • Ansvaret ligger på föräldrarna
    • Demokratin segrade!
    • Smarta är Ni inte
    • Så en man får kränka en kvinna
    • Dags med 3:e gången gillt?
    • Förklara för mig hur det är möjligt
    • Hallå AB Volvo, Astra Zeneca m.fl.
    • Skyll inte på politiker eller samhälle
    • Sverige varken kultur eller historielöst
    • Skyll inte ifrån dig!
  • Senaste kommentarerna

    • Ansvaret ligger på föräldrarna | Norah4you's Weblog on Lär folk vad polis FÅR GÖRA
    • Ansvaret ligger ytterst på föräldrarna | Norah4you's Weblog on Lär folk vad polis FÅR GÖRA
  • Mest klickade

    • svd.se/nyheter/inrikes/me…
  • Mest lästa inlägg

    • Megafon och bråkstakarna bör
    • Smarta är Ni inte
    • Ansvaret ligger på föräldrarna
    • Så en man får kränka en kvinna
    • Ansvariga är de som startade upploppet!
    • Lär folk vad polis FÅR GÖRA
    • Demokratin segrade!
    • About
    • Sverige varken kultur eller historielöst
    • Aktuell debatt
  • Kategorier

  • Sidor

    • About
    • Aktuell debatt
      • Finansstupet
      • Klimathotet
        • Geologi
        • When the fox counts the chickens….
      • Mellanöster
      • Miljöfrågan
        • FAKTA SOM ALLA BÖR KÄNNA TILL
          • FACTS FOR EVERYONE TO BE AWARE OF, even those who believe in the CO-2 threat
        • Rent vatten
          • Verkligt problem – Rent Vatten
        • Stormen Sandy
      • V70-föräldrar
      • Yttrandefriheten
    • Göteborgsröran
    • Historia
      • Grönland
      • Teodrik/Theoderic den store
      • Vreta Klosters kungahistoria
    • Miljöfrågan – Rent vatten
      • Arktis historia
      • Fakta om jorden
    • Studier, tips med mera
      • Begreppsteori
      • Källkritik, källanalys sammanhang
      • Källkritisk analys – Sanning och konsekvens
      • Samhällskunskap
      • Studietekniska tips m.m.
        • Kurslitteratur och tilläggslitteratur
        • Matematikex. från 1 klass Realskolan
      • Värdegrundteorier
  • Skriv in din epostadress för att prenumerera på den här bloggen och därmed få information om nya inlägg via epost.

    Join 81 other followers

Blogga med WordPress.com.

Tema: MistyLook av WPThemes.


Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 81 other followers

Powered by WordPress.com