Speciellt svårt att följa blir det när inte alla siffror redovisas och det heller inte framkommer i klartext vad som ingår i olika grupper….
Speciellt svårt när media inte talar om vad skillnaden är mellan tidigare beräkningar och nuvarande. Nuvarande innehåller inte enbart de som är arbetslösa utan dessutom de som är i heltidsstudier och söker jobb. Vilket många universitets- och högskolestuderande behöver göra eftersom studielån och studiemedel inte räcker till. Men det är inte riktigt samma sak som att jämföra med de som är arbetslösa utan jobb och utan utbildning.
Siffrorna uttryckt i procent blir olika beroende på vad man inkluderar i gruppen arbetslösa….
Antalet invånare i Sverige 2010: 11.226.497
I arbetsför ålder 7.046.000
I arbetskraften ingår 4.923.000
Sysselsatta 4.563.000
Arbetslösa 361.000
Källa: Arbetskraftsundersökningarna (AKU), 4:e kvartalet 2010, Statistiska Centralbyrån
Så långt så gott. Skulle vi räknat på samma sätt som det gjordes för 5 år sedan, så hade arbetslöshetssiffrorna varit mycket fina.
Nu räknas även heltidsstuderande, inklusive elever som går 9:an eller i gymnasiet, på universitet och högskolor som söker jobb vid sidan om studier in.
Heltidsstuderande 705.000 hur många av dessa som sökt jobb via Arbetsförmedlingen redovisas inte. Vilket jag finner märkligt. Än mer märkligt att man inte redovisar åldern på de bland heltidsstuderande som söker jobb. Eftersom denna grupp räknas med när man räknar på den totala arbetslösheten.
Förvisso vore det bra om studier på Högskolor och Universitet i högre grad än idag inkluderar praktikmöjlighet antingen under studietiden eller direkt efteråt. Vilket tre centerpartister skriver om Studentmedarbetare gör alla till vinnare, SvD 18 augusti 2011 Problematiken för att generalisera ett sådant förslag, är dels att ett stort antal av de som går på universitet och högskolor kan vara ‘överkvalificerade’ till de lediga jobb som finns och därigenom ta jobb från annan arbetsledig (arbetslös eller övrigt) som väl behöver jobbet/-n,
men lika ofta pga studierna inte inkluderar praktik föreligger problemet att dessa högskolestudenter inte har kunskap och/eller erfarenhet som passar för de lediga jobben.
Hur detta skall lösas i ett demokratiskt samhälle där det är upp till arbetsgivare att anställa och där det Offentliga inte får diskriminera någon grupp, det är en annan fråga. Kanske behöver studier i högre grad inkludera praktik?